Güçlü Devlet, Güçlü Halk İle İnşa Edilir...

Bir iktidarların ayakta kalabilmesi için en önemli dayanak Zenginler kulübü kurmak değil, orta direk dediğimiz yığınlar ile barışık olmasıdır. Ortadirek toplumun aşağı yukarı üçte ikisini oluşturur. Orta direk huzurlu ve mutlu olduğu takdirde toplum da huzurlu olur. .

Günümüzde siyaset zengin iş adamlarına ve sanat ve spor dünyasının meşhur isimlerine yaslanmaktadır. Bu nedenle adil bir ekonomik düzen kurulamamış, gelir dağılımında Ortadirek adına uçurumlar meydana gelmiştir. Elbette işsizliğin 13.4 olduğu bir ülkede Orta direk erimiş yoksullar sınıfına kaymıştır.

Orta sınıf kavramı çok eski. Ama, bunu siyasette ustaca kullananların başında Türkiye’de Özal geliyor. .Askeri yönetim sonrasında 1983’te Türkiye seçimlere giderken, Özal kullandığı orta direk kavramı ile geniş kitlelere sesleniyor. Özellikle onların sorunlarına eğiliyor. Ne de olsa, orta direk, aynı zamanda bir siyasetçi için en geniş hedef kitle. Özal orta sınıfın dertlerine samimi olarak eğilerek önemli tedbirler alıyor ve bu tedbirler sayesinde Orta direğin kavuştuğu -mutluluk hala günümüzde konuşulur halde.

Orta sınıfı güçlü kılmak, yenilemek. Orta sınıf yenilendiği zaman, toplum yenilenmiş oluyor. Ülke çoğunluğunu teşkil eden orta sınıf sorunsuz hale geldiğinde güven ve huzur tüm toplum katmanlarını etkiliyor. Bunun neticesinde ülke ekonomik ve sosyal düzenine oturuyor. İhracatta, sanayi de ve kalkınmada önemli neticeler alınıyor..

Bundan sonra gelecek hükümetler ekonomik sosyal politikasını zenginler kulübü üzerinden değil, huzurlu ve mutlu bir toplumun ana unsurunu oluşturan orta direk üzerine yönlendirmesi gerekecek. Bunun yolu da; itibar için gösterişten, israftan ve istihdam getirmeyen yatırımlardan vazgeçmektir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın