Gökdelenler ve İzmir...

İzmir’de Pasaport bölgesinde yer alan 45 katlı ve 250 metre yüksekliğinde gökdelene Konak Belediyesi tarafından verilen ruhsatın iptali için dava açıldı. BirGün’e konuşan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan, “Karar kente ihanet anlamına gelmektedir” dedi.

Neden ihanettir?

Çünkü zemin sağlam değildir. 45 Katlı bir binayı taşımaz.

Durum böyleolunca Fore Kazık sistemi devreye girer.

Peki nedir bu fore kazık siztemi?

"Zeminin bir delgi makinesi yardımı ile (hidrolik ya da mekanik) kazıldıktan sonra donatısının yerleştilip betonlanması ile oluşan kazıklardır. Diğer bir adı yerinde dökme betonarme kazıktır. Çapları 65cm ile başlayıp 150 cm’lere kadar çıkabilmektedir."

Binanın yüksekliği ve fore kazığın çapına göre binanın altına fore kazık konur. Böylece bina olası depremler karşısında sağlamlaştırılmışolur.

Mimarlar Odası, söz konusu yapı ruhsatının 1/5000 ölçekli uygulama imar planına göre verilmesinin açıkça kamu yararına ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu belirterek yürütmenin durdurulması istemiyle İzmir İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Söz konusu gökdelenin yapıldığı takdirde, 186 metre rakımlı Kadifekale ile yarışacak yüksekliğe ulaşacağını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirten Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Alpaslan, “Atina’da Akropol’ün hemen yanına onu geçecek bir yapı teklif edebilir misiniz? Ya da Roma’nın Antik kalıntılarının hemen yanına yüksek yapı önerilebilir mi? Çağdaş dünyanın 19. yüzyılda aştığı zihniyetle ne yazık ki biz hala mücadele etmek durumundayız” dedi.

Alpaslan, verilen ruhsatla kent merkezini kilitleyecek, silüeti olumsuz etkileyecek 250 metre yüksekliğinde, 45 katlı bir kütlenin kentin kalbine saplanacağını vurguladı.

İzmir gibi tarihi kentlerde özellikle kent merkezinde yapılaşmanın gelişigüzel olmaması gerektiğine değinen Alpaslan “Toprak altında ve üstünde antik çağlardan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar çok önemli kültür varlıklarının, kent dokularının olduğu bir alanda, tarihi bölgede böylesine bir yükseklik kabul edilemez. Bunun yanı sıra kentsel altyapının da bu yoğunlukta bir yapıyı kaldırmayacağı herkes tarafından malumken böyle bir karar kente ihanet anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Yaniözetle bina maliyetinin yükselmemesi için fore kazık sistemi kullanılmadığı ve projeye konulmadığı gözlenmektedir. Kadifekale ile hemen hemen aynı yükseklikte olan bu gökdelene bu proje ile kimin imar izni verdiği isehalen tartışılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde, Konak'ta bir holding tarafından yapılması planlanan gökdelen projesi ile ilgili konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "İçime sinmediğini bir mimar olarak ifade ettim. Konak'ın kalbine saplanan hançer olarak ifade ettim, aynı noktadayım. Bu noktada yapılması gerekenlerle ilgili çalışmayı yürütüyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin aralık ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirilmiştir.. Bir holding tarafından Konak'ın Pasaport bölgesine yapılması planlanan gökdelen projesi, oturumda gündeme gelmiştir.. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Bu konuyla ilgili ikinci kez konuşuyorum. İlkinde kendi meclisimizde konuşmuştum. İçime sinmediğini bir mimar olarak ifade ettim. Konak'ın kalbine saplanan hançer olarak ifade ettim. Aynı noktadayım. Bu noktada yapılması gerekenlerle ilgili çalışmayı yürütüyoruz. 2019'da aday olduğumuzda Konak'ta yüksek yapıların yapılmaması noktasında İzmirlilere söz verdik. Böyle bir yapının Konak‘ın tam merkezinde yapılmasının sakıncalı olduğunu ifade ettim. İçimize sinmemeye devam ediyor. Firmanın kenti yönetenlerle alay edecek şekilde ‘ister 2 ister 160 kat yaparız' demesi kabul edilemez. Başkanımızın büyük hassasiyet gösterdiği Kadifekale eteklerinde çok güzel bir çalışma var. Bu alanın silüetle kapatılması kadar olağan dışı bir yapılaşma olamaz. Yapılan emeklere, verilen bütçelere yazık” diye konuştu.

Tunç Soyer'in ise bu günlerde sessiz kalması bir çok soruyu akla getirdi.

Binanın kent görüntüsünü bozmasının yanı sıra zemin sağlamlığının göz önüne alınmaması ise kentte yaşayanların yaşamlarını riske soktuğu alenen ortadadır.

Verilen mücadele sonucu Tunç Soyer gökdelene dur demiştir.

Takipçisi olacağız ve güzel İzmir'i rant kapısı yapmaya çalışanlara bu fırsatı vermeyeceğiz.

 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın