'gezen Tavuk' Deyince...

Şimdilerde market raflarında çeşit çeşit yumurta var. Doğal yumurta, organik yumurta, serbest dolaşan tavuk yumurtası gibi etiketler okuyoruz. Peki bunlar aslen ne anlama geliyor?

Serbest dolaşan yanigezen tavuk terminolojisinin aslı ingilizce ‘cage-free’den ve ‘free range’den gelmekte. ‘Cage-free’ demek ise kafeste olmayan demek, ‘free range’ ise bir serbestlik çağrışımı yapıyor. Bu aslında bir terminoloji karmaşası. Çünkü bu kelimeleri gördüğünüzde gözünüzde binlerce tavuğun köy gibi bir yerde serbestçe dolaştığı canlanır. Ama gerçekler ne yazık ki böyle değil. Neticede bu şu demek; kocaman bir yerde binlerce tavuk bir arada tutuluyor ve biraz dolaşabilmek için dışarıya açılan küçük bir kapıları yine dolaşabilecekleri küçücük bir alanları var. Dolayısıyla serbest dolaşan tavukların yumurtası da konvansiyonel tavukçuluktakilerden pek farklı değil. Bir tavuğun yaşadığı kümesinin kapısının açık olması o tavuğun özgürce doğada dolaşabileceği anlamına gelmiyor.

Yanisizzannediyorsunuz kigezen tavuk sabah kapısı açık olan kafesinden çıkıyor, dağda, kırda, bayırda geziyor, gıdasını alıyor, akşamdahanım hanımcık kümesine dönüp yumurtluyor. Doğal bir beslenme ortamında beslendiği içinde yumurtasının GDO'suz olduğunu düşünüp kapı kapı gezen tavuk yumurtası arıyorsunuz. 

Tamam gezen tavuğun beslenmesi farklı. Genelde tabi yem ile, yanibuğdaylabesleniyor. 

Gezme işine gelince öyle dağda kırda bayırda gezmiyor. Kümesinin önünde 200-300 metrekarelik bir alanda geziyor. Hem de yüzlercesi.Ve gezen tavuk bir yıl boyunca gezip dolaşıpyumurtluyor. Çok gezdiği için kas yapıyor. Vücudu halterci vücudu gibi oluyor. 

Ve bir yıl sonra bellimarka gezen tavuk satıcıları gezmekten ve yumutlamaktan bitkin düşmüş bu tavukları 1 (Yazı İle BİR) liradan topluyor. Evet yanlışyazmadım Bir liradan topluyor. Kesimhanesine getiriyor, kesiyor, güzelce temizliyor, paketliyor.

Yediği tabiyem yüzünden derisive yağları sarımtrak renk alan sözde gezen tavuk vitrinde normal tavuklardan hemen hemen iki mislifiyattan satılıyor ve daha vitrine konar konmaz müşteri buluyor.

Gel gör ki gezen tavuğu alan vatandaş, tavuğunun pişmesiiçin bir veya iki saat ocakta pişiyot.

Gerçi normal.Tavuk o kadar gezmiş,kas yapmış,kolayına pişer mi?

Ama kazın ayağı öyle değil. Biryıl boyunca gezen tavuk yumurtası verebilmek için sözde doğal yemlerle beslenen gezen tavuğun kalori değeri bile sıfıra yakın.

Şimdi gelelim beyaz et piyasında,yanitavuk piyasasında dönen dolaplara.

Yok gelmiyelim...

Bir Yahudifirması olan CPİİ'nin ülkemizde ki tavuk piyasasında çevirdiği dolapları, kurduğu tezgahları gelecek yazımda anlatayım emi.

Hoşçakalın.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın