Gençler! Gelecekteki Çocuklarınız ve Torunlarınız İçin Bir Fidan da Sen Dik.

Ülkemizdeki 78 milyon hektarlık alanın yaklaşık %30’unu (22,3 milyon hektar) ormanlar oluşturuyor. Zengin bir çeşitliliğe sahip ormanlarımızda milyonlarca ağaç fotosentezle havayı temizliyor.

Aldığımız temiz havayı, içtiğimiz suyu doğa “sessizce” üretmeye vesile oluyor. Bu nedenle gelecek kuşaklara sağlıklı bir dünya bırakabilmek için tüm insanımız ormanlarımızı korumalı ve ağaçlandırmaya gerekli önemi vermelidir.

Bilhassa İzmir’de yaşayan İzmirliler son günlerde yanan ormanlarımızı içimiz sızlayarak takip ettik. Haydi İzmirliler; çocuklarımız ve torunlarımızın geleceği için; yanan ağaçların yerine bir fidan da ben dikeyim diye seferber olma zamanı geldi. 'Ağaçlandırmanın Önemi' ni vurgulayan Peygamberimiz ve Devlet büyüklerimizden beyanlar… Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ağaçların değerini, “Kıyamet bile kopsa elinizdeki fidanı dikin” sözüyle anlatmıştır. Aslında ağaç dikmek insanın kendisinden daha fazla diğer insanları ve doğayı düşünmesi olarak açıklanabilir ATATÜRK’ÜN AĞAÇLANDIRMAYA VERDİĞİ ÖNEM SAYESİNDE ANKARA’NIN BU GÜN YEŞİL OLMASININ TEMELİNİ O ZAMAN ATMIŞTIR

. Günümüz insanı bugün çevre sorunlarıyla boğuşurken Atatürk'ün 1930 yılında söylediği şu söz onun ne kadar ileri görüşlü olduğunu bir daha göstermektedir: “Çevreyi korumak aklın gereğidir.” “Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki, görmeyenler bile yeşillikler arasında olduğunu anlasın.” “Ağaç, çiçek ve yeşillik uygarlık demektir.” “Ormansız ve ağaçsız toprak vatan değildir.”

İŞTE FATİH SULTAN MEHMED’İN FERMANI:

“Ormandan bir dal kesenin başını keserim,” . “Orman yakan kimseyi acımadan asarım,” Diye ferman çıkarmış Fatih Sultan Mehmet Han.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın