Encümen-i Danış ve ANAP-DP Projesi...

Balyoz darbe planında adı Başbakan yardımcısı olarak geçen, DYP-ANAP birleşmesinin mimarlarından Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman, “Süheyl Batum’u DP nin başına getiremeyince işin peşini bıraktık” diyor.

Daha neler demiyor ki, Bir nevi İttihat Terakki’nin Encümen-i Daniş ismi altında gizli faaliyet gösterdiklerini ve içlerinde “Profesörlerden tutun, emekli büyükelçilere, 28 Şubat döneminin Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, ve halefi Hüseyin Kıvrıkoğlu, hatta Ergenekon’dan yargılanan Şener Eruygur’a kadar pek çok paşanında bulunduğu 30 kişilik grup.” Tüm gizli çalışmaları yapan bu ekip aynı zamanda ANAP-DYP birleşmesinin de mimarlarından. Anacak her nedense bu planlarını tutturamadılar.

Hüsamettin Cindoruk’a emanet edilen DP, Süheyl Batum’a devredilemedi. O da şansını CHP denemeye kalktı. Karaduman Maraş Valiliği yaptığı dönemde Cuma namazlarına gittiğini öğrenen General Faruk Güventürk tarafından ‘vali gericidir’ şeklinde Genel Kurmaya rapor edildiğini söylüyor. Aynı dönem de Maraş’ta mülkiye müfettişi bir ağabeyim de, “seni tanırız Cumhuriyetçi çocuksun, gençliğinden beri Cuma namazı kılarsın. Şimdi vali oldun gel Cuma namazını kılma” dedi. Bakın bunlar hep Kemalizm mantığı Cumhuriyetçi olabilmen için inançlarından soyunacaksın.

2002 de Encümen-i Daniş, ‘bu günkü toplumda artık askeri müdahalelerin sonuç vermeyeceği tecrübe ile görülmüş’ kararını veriyor. Yani 2002 den itibaren sitem değiştirmişler. Bu sistemin ne olduğunu günümüzdeki siyasi uygulamalardan anlıyoruz. Cindoruk-Mesut Yılmaz ve diğer bazılarının oyunu ile gerçekleşen bu birleşme sonunda Türk siyasi hayatı bir daha Özal döneminin kalitesine ulaşamadı.

"20 Mayıs 1983 tarihinde kurulmuş olan Anavatan Partisi'nin Demokrat Parti ile birleşmesi amacıyla tüzel kişiliğinin sona ermesine, bu birleşme nedeniyle Anavatan Partisi'nin Türkiye Cumhuriyeti Kanunları gereğince edindiği mal varlığını oluşturan taşınır-taşınmaz mallar, haklar, alacaklar ve borçlar ile kamu ve özel hukuk kişileri, gerçek kişiler ve mahkemeler nezdinde, üyelik formlarında ve bunlarla ilgili her türlü evraktaki haklar, yetkiler ve yükümlülüklerin bütün sonuçlarıyla birlikte Demokrat Parti'yle, Demokrat Parti addı altında birleşmesine karar verilmiştir.

" Mesut Yılmaz DP GİK'te

DP ile Anavatan Partisi'nin resmen birleşmesinin ardından, yeni tüzükteki geçici madde ile DP Genel İdare Kurulu'na katılan 50 ANAVATAN'lı üye de belli oldu. Yeni katılan 50 ANAVATAN'lı üye ile DP GİK toplamda 100 üyeye ulaşmış oldu. GİK üyeleri arasında Eski Başbakanlardan, Rize Milletvekili Mesut Yılmaz'ın yer alması ise, DP'yi TBMM'ye de taşımış oldu. İşte DP'ye ANAVATAN kontenjanından katılan 50 GİK üyesi:

M. Salih Uzun, A. Mesut Yılmaz, Nesrin Nas, Mehmet Ali Bayar, Celal Doğan, H.İbrahim Özsoy, Mustafa Uğur Ener, Yılmaz Karakoyunlu, Prof. Dr. Dursun Akdemir, Prof. Dr. Ahat Andican, Baki Mert, Talip Parlak, Cem Karakeçili, Barış Tarhan, Namık Akay, Cenk Tunçsiper, Ahmet Keskin, Ömer Ertaş, İbrahim Çelebi, Nejat Arseven, Sefer Ekşi, Beyhan Aslan, Ahmet Neidim, Muammer Usta, Yunus Yunusoğlu, Mahmut Ekşi, Adil Aygül, Sinan Uaynık, Salih Çelen, Bülent Biçer, Salih Sarı, Okan Akınç, Adnan Pekkan, Osman Kolsuz, Şakir Bilge, Nejdet Vasa, Hahan Çobanoğlu, Serkan Tatlıcı, Ahmet Yaprak, Aydın Sezer, M. Orhan Efe, Ramazan Özcan, Emin Levi, Ali Çakıroğlu, Mustafa Öge, Erkan Seçkin, A. Kadir Okur, Mehmet Bolat, Fuat Kara, A. Vahit Bingöl."

  •  

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın