Emir Komuta Altında Göstermelik Yargılamalar....

 İşgalin ilk günlerinde yedi sekiz Kemalist diye suçladıkları kişiyi Yunan savaş divanında yargılanacaktı. Sanıklar salona getirildi sekiz sanığın arasında Sındırgı Müftüsü ve sındırgının saygın kişilerinden Ali Reşat Bey’de vardı.

Sındırgı Müftüsü ve Ali Reşat Bey kendilerini ve arkadaşlarını kahramanca savundular. Ancak emir komuta zinciri altında bulunan mahkeme bu savunmaları dikkate almadı. Hatta savcı ayağa kalkarak sanıklar hakkında çok ağır suçlamalarda bulundu. Savcının ağır ithamları karşısında mahkemede bulunan Yunanlılar, sanıkları linç etmeye kalktılar. Jandarma marifeti ile tedbir almak zorunda kalmışlardı.

Sonra sıra tanıkların dinlenmesine geldi. Bazı Türkler tanık sıfatı ile mahkemede dinletildi. Ancak tanıklar dayak zoru ile mahkemeye getirildiklerinden sanıklar aleyhine ifade verdiler. Mahkeme sanıklara aynı gün içinde infaz edilmek üzere idam cezası verdi.

Mahkemeyi izleyen Tüccar Selim Bey, Metropolit’in yakın dostu olan tüccar Klimanoğlu’nu kahve içmeye davet etti. Selim Bey Klimanoğlu’na İdam kararının Rumlara da zarar vereceğini söyledi. Şayet bu sanıklar idam edilirse Söke’deki Rumların da yaşamının tehlikeye gireceğini önemle belirtti.

Hatırı sayılır Tüccar Selim Bey’in çabaları olumlu bir şekilde sonuçlandı ve cezalar müebbete çevrildi.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın