Eleştirel Düşünce ve Sorgulama...

Eleştirel düşünce ve sorgulama çağdaş insanın sahip olduğu özelliklerdir. Bu özelliklere sahip Olabilmek için toplumun kitap okuma yüzdesinin yüksek olmasına bağlıdır.

Eleştirel düşünme ve sorgulamanın, günümüzde bireylerin doğru karar verebilmesi ve doğru düşünebilmesi için en gerekli toplum bilincini oluşturur. Sorgulamanın önemine değinen Atatürk “ Ey Efendiler, sorgulamayan insan cahildir. Sorgulatmayan ise zalimdir” demiştir. Bunun la beraber “Sen Türkiyesin, fazla düşünme bunları “ diyen liderlerde olmuştur.

Eleştirel düşünemeyen, daha doğrusu genel anlamda düşünme işlemini sağlıklı biçimde yürütemeyen kişi sorun çözemez, var olan sorunları büyür, yeni sorunlar yaratır.

Eleştirel düşünemeyen kalabalıklar çok değil, bir avuç kötü niyetli insanın her türlü yönlendirmesine maruz kalır. Neyi niye yaptıklarını bilmez bir durumda insanlığın iyiliği için, bireysel çıkar için veya toplumsal çıkar için çalıştıklarını sanarak görünmeyen efendilerine köle olmak için çalışırlar.

İdeolojilerde, insan beynini ele geçirmek amaçtır. İnsan beynini ele geçiren ve yaşam tarzını kurgulayan bu savaş, eğitim ve kültüre kadar bir çok alanda sessiz ve derinden devam ediyor. Bu zihinsel savaş kültürel salgın olarak yayılıyor.

Toplumlar bu erozyondan kurtulmaları için eleştirel düşünce ve sorgulama yeteneğini okumak ile elde edebilir. Bununla beraber insanın kendini yani nefsini de sık sık sorgulamaya ihtiyacı vardır. Kendisine eleştirel bakmayan ve sorgulamayan kişi tüm olumsuzluklara kapılarını aralamış olur.

Sonuç olarak, sorgulamayan toplumların zihinsel köleliğe yol açan zihinsel soykırım dönemidir. Milli kültüre ait ne varsa, acımasız şekilde imha edilir. Milli ve manevi değerler, vatan, bayrak, din, ahlak ve size ait her şey gereksiz, modası geçmiş ve çağ dışı kabul ettirilir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın