Dürüst ve Ahlaklı Vatandaş Olmak...

 Her çocuk doğarken İslam ahlakı fıtratı üzere dünyaya gelir.

Bazı gençler kariyer sahibi olamayabilir. Ama her birey ahlaklı olmalıdır, Temiz bir toplumun oluşması ahlaklı ve vicdanlı insanların varlığıyla mümkün olmaktadır. Güzel ahlak, kişilerin örf, adet, gelenek ve göreneklere bağlılığıyla ve toplum kurallarına uyumu ile ortaya çıkar. Bir toplu taşımda yaşlı birine yer vermek, hasta veya hamile bir bayana yerini terk etmek, Ortak kullanılan alanlara yiyecek çöplerini atmamak, yerlere sigara izmariti çerez kabuklarını atmamak güzel ahlakın göstergesidir.

Güzel ahlaklı olmanın alameti şunlardır İnsaflı olmak, arkadaşlarının hatasını görmemek, hüsnü zan etmek, suizandan [kötü zandan] kaçınmak, arkadaşlarının eziyetlerine göğüs germek, onlardan şikayetçi olmamak, hep kendi ayıp ve kusurlarıyla meşgul olmak, kendi nefsini kınamak, güler yüzlü olup, herkesle yumuşak konuşmaktır.

Güzel ahlaklı kimse, edeplidir az konuşur, hatası azdır, gıybet etmez, Allah için sever, Allah için buğzeder, emanete riayet eder, komşu ve arkadaşını korur. Bütün hasletlerin başı ise hayadır.

Hazret-i Hızır buyurdu ki: (Güler yüzlü ol, hiddetlenme! Hep faydalı iş yap, az da olsa zararlı iş yapma! Lüzumsuz dolaşma, boş yere gülme, hiç kimseyi kusurundan dolayı ayıplama, günahların için ağla!)

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın