Dünyada Zulüm Tavan Yaptı.

Zulüm ile âbad olan hiçbir hükümdar yoktur. Hepsinin sonu berbat olarak dünyayı terk etmektir. Günümüz zalimlerinin sonu da pek iç açıcı değil, Çin dahil bazı ülkelerdeki zalim idareciler, şeytani bir tavır içinde zalimce tavırlar ile ben merkezli zalimlikler sergilerken; mazlumların yükselen ahları onların dört elle sarıldıkları hayatlarını zehir eder.

Zalimce bir hükümdar olmanın sarhoşluğu ile kibirlenen, kibirlendikçe kontrolu kaybeden, peş peşe söylem ve hareketler ile şecaat arz ederken kaybetmez olduğu vehmine kapılır ve kendi sonunu kendi hazırlar. İkincisi kendini çok güçlü zanneder. Bu zan ile, şımarık bir tarzda halkı hizaya getirme, sindirme ve baskı ile halka karşı gücünü gösterdiğini zanneder. Sık sık gündemi değiştirmek adına çeşitli senaryolar üreterek halkın dikkatini dağıtarak kötü gidişatın üstünü örtmeye çalışır.

Tarihte yapılan zulümlerden bir kaçını sıralarsak, zalimler nezdinde insan değerinin kendi saltanat ve hırslarının yanında ne kadar önemsiz olduğunu görürüz.

Amerika’yı keşfetmenin sarhoşluğu içinde doluşan Batılıların milyonlarca Kızılderiliyi katletmişlerdir. Moğol Han’ı Bağdat işgalinde verdiği zalimce sokaklardan oluluk oluk kan akmasını istemek olmuştur. Arakan’da Myanmar’da Budistlerin yaptığı zulümler. Avrupalı liderlerin Afrika halklarına uyguladıkları zulüm ve soykırım … Saddam’ın uyguladığı tek adam zulmü. Stalin, Hitler ve daha bazı liderler zulmün çeşitlerini insanlar üzerinde denemişlerdir.

Zulmün sonucunda, her defasında mazlumun ahı, zalim ayağına dolaşıp onu tepetaklak yerlere sermiştir. Mazlum olanlar sabretsinler; Mazlumun zalimlerden intikam alacağı zaman zalimin zulmünden daha şedit olacaktır.

Zulüm bir kerteye geldiğinde artık Allah zalimi yaklar ve cezalandırır. Evet zulüm o kereteye dayandığı zaman zalime Allah’ın gazabaının dokunması hak olur. Vesselam… Peygamberimiz bir hadisinde:. : "Allah zalime (zulmünden döner diye) imkân, fırsat ve mühlet verir. Çünkü Allah âlemlerin Rabb’i ve Erhamü’r-râhimîndir. Bütün bunlara rağmen zalim zulmünden dönmez ise, bir kez daha fırsat verir. Fakat bir de yakaladı mı artık onu iflah etmez ve onun canını çıkarır.” Demiştir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın