Dünya Düzeni Coronadan Sonra Eskisi Gibi Olmayacak...

Şu anda dünyada ideolojik kalıpların dışında kalan iktisatçılar ve bilim insanları kara kara gelecek hesapları yapıyor. Temenni ederiz ki, tez zamanda çözüm önerilerini kamuoyuna sunarlar. Şayet akıllı uslu bir formül ortaya atılamazsa; dünya içinden çıkılmaz bir bunalıma mahkum olur. Temennimiz odur ki, yeni bir çağın başlangıcında iktisatçılar yeni sağlam model bulacaklardır.
Belkide önümüzdeki yaşam periyodunda insanlık onurlu ve insani değerlerin çizgisine dönülmesine sebep olacaktır. Bazen bir musibet, bin nasihattan evladır demiş büyüklerimiz.
Hem devlet olarak hemde bireyler olarak geleceğin faturaları altında ezilmemek için bu günden başlayarak ekonomik tedbirler almak zorundayız. Devletimiz bazı askeri harcamaları kesip ve Önemi haiz olmayan yatırımları ertelemesi gelecekte ekonomik ve sosyal bunalımları yaşamamak için önemlidir diye düşünüyorum. Popülist yatırımların sonu hüsran ile bitmesini elbette Sayın Cumhurbaşkanı da istemezler. Bireyler olarak da eski bohem hevesatından uzaklaşıp tasarruflu formüller ile devletimize yardımcı olunması önem arz eder.
Devletimiz öncelikle işinden ve gücünden olmuş ve iş bulamamış işsiz vatandaşlarımızın sorunlarına eğilmek zorunda olduğunun bilincindedir diye tahmin ediyorum . Genel sokağa çıkma yasağı ilan edilememesinin sebebininde bu noktaya odaklandığını hissediyorum.
Sonuç olarak bu imtihanı birlik beraberlik içinde birbirimiz ile barışarak ve birbirimizi ötekileştirmeden ortadan kaldırarak sonuçlandırmak kültürümüzün temel prensibidir.

Top yekun saldırıya uğradığımız savaşlarda olduğu gibi; bu virüs savaşında da tüm ihtilafları ortadan kaldırarak birlik beraberlik içinde mücadelede zayiat ne olursa olsun zaferi getirir. (METİN KOCAKURT)

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın