Dünya'da 100 Yıl Bunalımı...

DÜNYADA 100 YIL BUNALIMI… Bu yüzyılda tarihin sonu, İnsani değerlerin sonu, ideolojilerin sonu, belirtileri ortamında insanlık için ahlaki anlamda da hızlı bir çöküş neticesinde tükenmişlik yaşanmakta. Bu tükenmişlik bunalımı içersinde insanlık bir nevi 3. dünya savaşını davet ediyor. Liderler kişisel bunalımları sonucunda düştükleri acziyetlerini saldırganlık ile gidermeye çalışırken; onlara tabi olan toplumlarda sorgulama ve algılama yeteneklerini kaybetmeleri nedeni ile şuursuzca olumsuzlukları alkışlıyor veya kendi geleceğini ilgilendirmiyor gibi sessizce tükenmişliği seyrediyor.

21.Yüzyılda siyasetin de aracı olduğu ahlaki sorunlar, kötülük ve şiddet ile ağızlardan düşmeyen medeniyetin anlamı yok ediliyor.

Özgürlükler kısıtlanıyor, zulme varan hukuksuzluklar normal hale geliyor. Devletler arası saldırganlık, toplumları da etkisi altına alarak; savaşın getireceği yıkımlar el birliği ile bir nevi davet ediliyor. Ayrıca din, siyaset, ahlak adına yaşanan ilkesizlik, pişkince tam tersi ilke olarak sunuluyor.

Bundan 80 yıl öncesi 1. Dünya savaşı mağdurları ile bazı emperyalist devletler saldırgan tutumları neticesinde 2. Dünya savaşı başladı. 80 milyon insan öldü. Ekonomik kriz, göçler ve sınırların değişmesine sebep oldu. Yıkılan yakılan şehirler ise bir felaketti. Bu kadar zayiata karşı sonuç dünya yönetimini ele geçirmek isteyen ABD-İNGİLTERE-RUSYA Kırım’ın YALTA kentinde toplanarak dünyayı idare edecekleri Birleşmiş milletleri kurdular ve dünyada etki alanlarını paylaştılar. Ne kadar dünya beşten büyük desek de beş vetocu devlet alınan bir kararı veto edince uygulanmıyor.

Son olarak. Günümüzde yine aynı üçlü kendi askerlerini geride tutarak Ortadoğu da; hem büyük İsrail ve Doğu’da ise büyük Ermenistan için PKK ve PYD (Asala PYD nin içinde) gibi terör örgütlerini kullanarak Rusya sıcak deniz hayalini gerçekleştirirken; ABD ve İngiltere de petrol ve gaz alanlarını kontrol altına almak üzere ortalığı karıştırıyor.

Ölecek insan ve çocuklar, yerinden yurdundan olacak insanlar, harap olacak şehirler vicdandan yoksun bu medeniyetcilerin umurunda değil.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın