Dost ve Müttefik Ülke...

BM in amaçlarından biri ülkeler arasında dostluk ilişkileri kurulmasını sağlamaktır. Önce dostluk nedir ona bakalım. Dostluk sıradan bir birliktelik olmadığı gibi yönetmeliklerle filan da gerçekleştirilemez. Gerçekleşmediğini günümüzde dost ve müttefiklerin nasıl birbirinin boğazına çöktüğüne şahit oluyoruz.

Türk milli kültüründeki dostluk anlayışı, Batının anlayışından farklıdır. Bizim kültürümüzde dış ülkeler ile dostlar alışverişte görsünler kabilinden dostluk ve müttefiklik yüzeysel ve çıkar amaçlı değildir. Dostluk da sorumluluk yüklenmekle beraber ahde vefa da dostluğun devamı bakımından da en önemli etkendir.

Batı’nın dostluk anlayışı çıkar ilişkilerinin devamı süresince geçerlidir. Bu anlayış sahibi Batı ile hakiki bir dostluk kurdum hayalinde olanlar her zaman yanılgıya düşmeleri olağandır. Batının bu tavrı hayat felsefeleri açısından doğaldır. Elbette Batı ile de dostluklar kurulacak, anlaşmalar yapılacak; ancak bu dostluk ve anlaşmaların terse döneceğini hesap ederek hazırlıklı olmak; tahrik ve tehdit etmeden dostluğu sonlandırmak gerekir.

Gelelim bizim dostluk anlayışımızın paralelinde olması gereken ülkelere… Ortak Kültürümüzde dostluğa bir de kardeşliğin sorumluluğu yüklenince; dostluk ve kardeşlik daha bir samimi müttefikliği ortaya koyuyor. Ancak bazı İslam ülkelerinin liderlerinde hastalık haline gelen iktidar ve saltanat tutkusu kardeşliğin ve dostluğun hatta inancının önüne geçiyor. Açıkçası bu sapkınlar Batı’nın dostluk anlayışını sergilerken zulüm ve baskılar ile halkını da itiraz edemeyecek duruma getiriyorlar.

Sonuç olarak Batılılardan samimi dost ve müttefik çıkmaz. Ancak Batı ile kurulacak dostluk ve anlaşmalar çıkar ilişkileri bandında diplomatik tavır ve söylemler ile devamı faydalı olur kanaatini olaylar teyit ediyor..

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın