Devlet Memuru...

 Memuriyete giren, yalnız devlete ve millete hizmet için girmelidir. Yoksa, yalnız maişet ve menfaat için girse, işini ciddiye almaz ve görevi kötüye kullanma ihtimali ortaya çıkar.

Memurluk, kamu hizmeti olduğu nedenle mesuliyeti ve sorumlulukları çoktur; ufak bir hata veya ihmal çok büyük günahları ve sorumlulukları görevli memurun üzerine yükler. Kamu hizmetini yüklenen kişiler, bütün milletin hak ve hukuku üstlenmiş olur.

Yapılan bir Suiistimal bütün milletin hak ve hukukunu gasp etmek sayılır. Bu yüzden memurluğa giren birisinin niyetinde devlete ve millete hizmet ve gayret hakim olması gerekir. Geçmişte yaşanan bir gümrük olayında; gümrük memuru Teoman’ın görev titizliğinin güzel bir örneğine şahit olmuştuk. Rıza Sarraf ile Rüçhan Bayar arasında geçen diyalogda Bayar Sarraf’a; “ Memur Teoman’a neler yaptım, ne vaadler ne şeyler…

Yok yok adam almıyor” dediğini tapelerden öğreniyoruz. Sarraf ise bu durumdan yakındığı söyleniyor. Ayrıca Teoman’ın memleketi Hopa da bulunan bir yakını da; “Teoman’ın memuriyet hayatında bu olaydan başka dürüstlükten dolayı başına gelmeyen kalmadı.

Teoman memurluğu vatan hizmeti olarak görüyor” demiş. .” Teoman ise bir gazeteciye yaptığı açıklama da, “Devlet memuru olduğum için kayıtlarla ilgili artı ya da eksi bir şey söyleyemem. Görevim gereği davrandım.

Gelişmeleri ben de internet ve televizyondan takip ediyorum.” Şeklinde reklamdan uzak mütevazi bir ifade kullanmıştır. Memurluğun sorumluluğunu yerine getiremeyenler veya yanlış yola sapanlar; ahrette rüsvay ve pişman olacakları bildirilmiştir.

Liyakatsız ve ehliyetsiz olanlara memuriyet verilmemelidir.

Zamanımızda idareciler ehil layık olanları değil. Kendilerine yakın olanları, yandaşlarını seçiyor. Sonunda da bir çok İhmal. Haksızlık ve adaletsizlik meydana geliyor.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın