Demokratikleşmenin Temel Kuralı; Yargı Erki...

 Yargı Erki Devletin ve Demokrasinin tek koruyucusudur. Bizim mahkeme sistemimizde; Devleti temsilen savcı var. Hukukun temsilcisi Yargıç bulunmakta. İşte tam burada bir eksiklik var. Mahkemelerde milletin temsilcisi Jüri yok.

Örneğin Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk bu konuda; Çanakkale Memur-Sen ‘nin davetlisi olarak gittiği “Türkiye’de Demokrasi ve Hukuk” konferansında bu konuya değinerek; “Mahkemelerde Türk milletinin temsilcisinin olmadığını belirterek jüri sisteminin getirilmesinin gerektiğini söyledi.

” Ayrıca ilave ederek: “ Meslek hayatım boyunca mahkemelerde Türk milleti adına karar verildiğine inanmadığını belirterek; Demokrasinin katılımcı boyutu; şunu unutmayınız ki, sadece yasama organında değil; yargı erkinde de olacaktır. Açınız Anayasanın 9. maddesini bir söz vardır,Diyor ki, Yargı erki Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. Tamam diyeceğim bir şey yok söylüyor burada. Üç tane sözcük var. ‘Türk Milleti Adına’ diyor. Bunu dediğiniz zaman Türk milletinin temsilcisini yargı erkinde bulundurmak zorundasınız.

” Biz biliyoruz ki; bizim yargı sistemimiz, İtalyan ve Alman yargı sisteminden adaptedir. Bu devletleri hukuk sistemini madde madde almışız, ancak jüri sistemini görmezden gelmişiz. Şayet jüri sistemini uygulanmadığı takdirde ‘Türk milleti adına’ tabirini Anayasadan da çıkarmak gerekir diye düşünüyorum,

Şayet yargılama jüri huzurunda yapılırsa ; yargılama esnasında doğruların veya yanlışların dışa yansımaması için alınan kısıtlayıcı tedbirlerin önü alınmış olur. Yargı erkindeki bu boşluklar hem ulusal onuru zedeliyor hem de Uluslar arası platformda itibar kaybına sebep oluyor. Ayrıca, Türkiye 46 AB ülkesi içinde işkence konusunda akla gelen ilk ülke oluyor. Zulüm ve işkence demokratik ülkelerde görülmesi olanaksız utanç verici bir olaydır.

Temennimiz odur ki; fikir grupları tartışmalarda tezlerini galip gelmek için değil de doğruyu ve Hak’ı bulmak için ileri sürerler. Üç-dört her neyse kaç eğilim varsa Vatan ve millet çıkarları için askari müştereklerde bir araya gelerek uzlaşı ile demokratikleşmenin ve kalkınmanın mutluluğuna ermek milletimizin hakkıdır. Türk milletinin mutluluğunu istemeyenlerin fitnesine de dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın