Darbeler Birbirine Benzer...

28 Şubat dahil tüm darbelerin gerekçesi aynıdır. Bahane ise kendilerine verilen ideolojik kalıbın kırmızı çizgilerinin sivil iktidar tarafından çiğnenmesidir. Veya önü alınamaz kargaşa ve anarşiyi sivil iradenin önleyememesidir. Çoğu zaman darbe gerekçesinin oluşmasını sabırla beklediklerini de ağızlarından kaçırırlar. Daha doğrusu darbenin gerekçesini bir başkaları önceden hazırlar ve düğmeye basılır.

Darbeciler doğasında Hukuk, adalet ve insan hakları yoktur. Hatta Evren Paşa bu değerler yüzünden devletin bekası göz ardı edilemez demiştir. Adaleti sağlamak için de “bir onlardan. Bir bunlardan astık” deyişi ile hukuka teferruat gibi baktığının bir örneğini sergilemiştir. Demokrasilerde tek adamlık olmaz ama; cuntacılıkta ağızdan çıkan veya bir genelge ile belirtilen zulüm de olsa hepsi devletin bekası için geçerlidir.

Darbeler 28 Şubat ve öncekiler hepsi TSK markalı ve resmi üniformalı gerçekleştirilmiştir. Yapılan darbeler zamanla darbecilerin kendi içlerinde klikleşmeleri yanında sivil halkta askeri idareye karşı oluşan memnuniyetsizliğin neden olduğu pasif direnme; ellerindeki gündemi bitiremeden sonlandırmak zorunda kalmışlardır. 28 Şubat’dan sonra kendilerinin doğrudan darbe yerine strateji değişikliğine gitmişler ve daha bir sivil imaj vermişlerdir.

Darbelerde neler olduğunu incelersek darbecilerin aynı odaklara atış yaptığını anlarız.

12 Eylül Darbesi Olayları:

*Darbe sonrası 1 milyon 683 kişi fişlendi.

*7 bin kişinin idamı istendi. 50 si asıldı. Siğerleri TBMM ne sevk edildi.

*71 bin kişi yargılandı. 141-142-163 den.

*388 bin kişiye pasaport cezası uygulandı.

*30 bin kişi yurt dışına kaçtı.

*300 kişi kuşkulu. 171 kişi işkenceden öldü

 *Dernekler kapatıldı.

* bin 854 öğretmen, 120 üniversite öğretim üyesi atıldı.

* 400 gazeteciye 4 bin yıl ceza istendi. 3 gazeteci silah ile öldürüldü.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın