Cumhuriyeti Kutlarken Bilinsin İstedim...

1934 yılı sonlarından itibaren Atatürk İttihatçı kadro tarafından kontrol altına alınmak istenmiştir. Bir imparatorluk bakiyesinden bir ulus devlet çıkaracak enerjiye sahip insana yarı emekli gözüyle bakıyorlardı.

Zamanın CHP si, örgüt olarak kontrol mekanizması oluşturdukları, İsmet İnönü ve Recep Peker tarafından kontrol altında tutulduğu belirgin hale gelmişti.

Uluslar arası tarih camiasının önde gelen isimlerinden KEMAL KARPAT’a göre CHP genel sekreteri Recep Peker Rusya’ya gider incelemelerde bulunur ve orada STALİN’in Kominist Parti Genel Sekreteri sıfatıyla mutlak hakimiyetinden etkilenerek; Türkiye’de de benzer bir sistem kurulması için çalışmalara başlar.

Stalin’e benzemeye çalışa Peker, 1935 yılında Atatürk’e “sizin de CHP kararlarına uymanız gerekir.” Yollu bir hitapta bulunur. Hesabı yanlış yapan Peker Çankaya’ya toslar. Atatürk Peker’in Mason olduğunu bildiği halde Mason localarının kapatılmasını ve mallarının halk evlerine devrini emreder. Daha sonra arkadaşlarının ikazı üzerine CHP genel sekreterliğinden istifa etti. Atatürk’ün ölümünden sonra 1946 da CHP Peker’i Başbakan olarak atar. Ve Mason locaları tekrar açılır, malları iade edilir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın