Cumhuriyet'e...

* Can mısın, canan mısın, bir nefes, gökteki yıldız mısın parlayan,

* Mahremimizin surları, güvenliğimizin çelik zırhı, ya da içimizde bir pınar ömür boyu çağlayan,
* Vuslatımız; dünya tarihinin yaldızlı sayfalarında, ozanların ağıtlarında öylesine ulvi gerçekler vardır ki; içi yanar, ürperir her okuyan.
* Binlerce şehidin kanlarıyla, geri kalan boynu büküklerin gözyaşlarıyla ıslanan topraklarda yeşeren, hayati varlığımız, sevdamız Cumhuriyetimizsin.
* Türk halkının bağımsız bir millet; TÜRKİYE CUMHURİYETİ olarak cihanda var olmamızda yücelmemizde yegane sebep; bekamızda sarsılmaz güvencemizsin.
* Mavi bakışlarından zeka fışkıran bir dehanın cesur koca yüreğinden başlar Cumhuriyet Destanı
* Hasta adam denilen bu milletin genç, yurtsever bir komutanı; kahraman silah arkadaşlarının ve Mehmetçiğin başında kainata haykırdı 'Çanakkale Geçilmez'
* Yıllar sonra topraklarımızdaki haksız, hukuksuz işgallere dayanamıyor ve kükrüyordu ki; bir çakıl taşımız bile asla düşmana verilmez.
* Vatan aşkıyla tutuşan bu korkusuz can'ın manevi bir güçle Samsun'dan attığı ilk adım, Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ne varıyor,
* Ardından Mondros kabusunun artıklarını; komuta ettiği Mehmetçik ve silah arkadaşlarıyla Dumlupınar'da kazıyıp, Büyük Zafer'e ulaşıyor.
* Harabeler ve yokluk içinde bir güven kalesiydi Meclisimiz; oyalanmaya gelmezdi, tezden yirmi dokuz Ekim bin dokuz yüz yirmi üçte kurulmalıydı, can suyumuz, olmazsa olmazımız, tutkumuz Cumhuriyetimiz.
* Neredeyse asırlık olacak bu hazinemizi, şanlı bayrağımızı, gölge etmeden, incitmeden, adaletle, emanet edildiği gibi koruyacaklarına and içmişti milletimiz.
* Doksan sekizinci yılında; özgürce, iyi, güzel, doğruya ulaşmak umuduyla, bütün benliğiyle tek yürekte Bayramını kutluyor yorgun ülkemiz.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın