Coronadan Ölen Sağlık Emekçileri Şehit Sayılsın...

Pergamber Efendimiz (sav) bir Hadisi Şerifinde;

"Ümmetimin şehitleri azdır. Allah yoluna şehit olanlardan ayrı olarak koleradan, karın ağrısından, yangından, suda boğulara, deprem ve göçük altında kalarak ölen müminler şehittir. Doğum esnasında ölen (mümin) kadında şehittir." demektedir.

Bu gün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsü nedeniyle adeta bir savaş yaşamaktayız. 

Ülkemizde yüzlerce sağlık emekçisi gecesini gündüzüne katarak, korona virüsünün yayılmaması için gecelerini gündüzlerine katarak her an virüs kapma tehlikesini göze alarak adeta bir savaşın içindeler. 10 Martta virüsün tespit edlmesinden sonra virüsün ailesine bulaşma tehlikesini önlemek için evine gitmeyen, ailesi ile görüşemeyen yüzlerce sağlık emekçimiz var.

Hastalarını tedavi ederken kaptıkları korona virüsü nedeniyle yaşamını yitiren azımsanmayacak sayıda ki sağlık mekçimiz, cenaze töreni bile yapılamadan toprağa verilirken, bu uğurda yaşamını yitiren profesörlerimiz, doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık personelimiz var.

Kimse yanlış anlamasın ama hepinizin bildiği gibi 15 Temmuz'da şehitlerimiz oldu, hiç hak etmedikleri halde "Ben terlikle helikopter düşürüdm, Ben tanka kafa attım" diyerek ortaya çıkanlar gazilik ünvanı alanlar oldu. 15 Temmuzda vindeki yatağın altında saklanan kadın çıktı "Ben kamyonetimle yolu kapatıp tankların geçmesini önledim" dedi ve sorgusuz sualsiz  gazilik ünvanını ve maaşını aldı. Sonradan olay gecesi sokağa çıkmadığı tespit edilen bu kadın halen gazilik maaşı alırken bir aya yakın bir zamandır korona ile savaştığı için evine gitmeyen sağlık emekçisinin de gazi sayılamsı, bu yolda yaşamını yitirenlerin şehit olatrak toprağa verilmesi gerekmektedir.

Sağlık emekçisi hayatını hiçe sayarak, günlerdir evine gitmeyip karantina hayatı yaşayarak hizmet verirken biz onlar için ne yapıyoruz?

Sadece gece saat 21.00 de evimizin balkonuna çıkıp bir dakika alkışlıyor veya balkonumuza beyaz bez asıyoruz.

Peki gözlerini kırpmadan vatandaşın sağlığını koruyabilmek için ölüme giden sağlık emekçisi için yapabileceğimiz sadece bu ikişeymidir?

Alkışlamak ve Balkona Beyaz Bayrak asmak...

Bulamadığı için maske takamayan, olmadığı için eldiven kullanamayan ve buna rağmen "Bir can bir candır" diyerek, ölümü göze alan ve bu yolda yaşamını yitiren tüm sağlık emekçileri şehit, bu savaştan sağ kurtulmayı başaranlar ise gazilik ünvanı ileşereflendirilmelidir.

Sözlükte Şehit Kelimesinin bir  karşılığı da ; "Kutsal bir dava için ölen" demektir.

Bu gün korona ile yapılan savaşın en ön saflarında sağlık emekçileri yer almaktadır. 

Verdikleri savaş kutsaldır. Allah'ın kullarının ölmemesi, tedavi edilmesi için kendi canlarından olmaktadırlar.

Yani şehit düşmektedirler.

Sağlık emekçi,lerinin yanı sıra Koronayla mücadele eden Belediye Temizlik görevlilerimizi, yardım ekiplerimizi, zabıtalarımızı ve kamuda çalışan halen korona ile aktif mücadele eden görevlilerinde bu kapsamaalınması gerekmektedir. 

Ben derim ki hiç vakit kaybedilmeden corona virüsü nedeniyle ölen sağlık emekçisi, belediye ve kmu görevlisi şehit, bu savaştan sağ çıkanlar ise gazi ilan edilmelidir.

Zaten olması gerkende budur. 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın