Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)

Kamuoyuna açıklanan haliyle bu BOP projesi; Ortadoğu ve yakın çevresi coğrafyasında bulunan ülkelere Batılı anlamda Demokrasinin yerleştirilmesi, terörizme geçit vermemesi, ekonomik istikrar sağlayarak bölgenin istikrara kavuşturulmasıdır. (Ne kadar insancıl değil mi?)

Aslında ABD de Donald Rumsfeld, Dick Cheney, Paul Wolfowitz, Richard Perle ve Willam Krristol ekibinin 1977 de oluşturduğu "Yeni Amerikan Yüzyılı projesi" yeni versiyonu "Yeni Dünya Projesidir." Bill Clinton, "Yeni bir yüzyıl için Ulusal Güvenlik Stratejisi" kararını 1997 yılında onaylamıştır. Onaylanan belgeye göre; "ABD Çıkarlarına dayanan Milliyetçiliğin" yerine göre silah zoru ile dünyaya hakim kılınması amaçlanmıştı. Aynı zamanda Büyük İsrail projeside gündemin gizli amacı idi.

Bu projeye karşı Rusya da tedbir olarak; bende varım dercesine Ortadoğuya yerleşmiş oldu. Bu konuda ABD ile RUSYA arasında Yalta da olduğu gibi bir anlaşma yapılmış olabilir.

Arap baharı ile başlayan bu insancıl ve demokrasi projenin uygulaması sonucunda; Ortadoğu terörizmin, yıkım ve insanların yurtlarından edilmesi Batının zalim zulmüne maruz kaldı. Elbette bu durumdan Ortadoğu'daki Müslüman toplumların idarecileri Makam ve saltanatlarını koruma pahasına olayları organize edenlere yandaş oldular.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın