Bu Savaş Ekonomi İle Kazanılır...

İnsanımıza ve siyasilerimize baktığımızda, felaket anında bile çoğunlukla söylem ve davranışlarına çeki düzen vermiyorlar Şu anda karşımızda ülkemize saldıran canavar bir düşman bulunmakta.olmasına rağmen insanımız çeşitli zorunluklardan dolayı karantinaya kendini alamıyor

Bilhassa ortadirek tabir ettiğimiz kesi, diğer yandan çalışmazsa çoluk çocuğuna ekmek, aş götürememenin çaresizliği içinde kıvranmakta ve sokağa çıkmakta. Örneğin, inşaat işçileri bir arada çalışıyor ve bir arada yiyip içiyorlar.

Toplu taşım araçlarında çalışanlar bir arada seyahat ediyorlar. Yöneticiler bir yandan karantina uygulayın diyerek halktan fedakarlık beklerken sıkıntılarının ve ihtiyaçlarının çalışmazlarsa nasıl karşılayacaklarının hesabını yapmıyorlar. Bu neden ile de geçerli bir karantina uygulanamıyor.

Bunca ekonomik sıkıntının arasında yatırımlara devam adına bir de İstanbul kanalın ihalesi gündeme getiriliyor. Ulaştırma Bakanı da yatırımlara devam edecek imkanımız var derken, insanın coronavirüs mücadelesinde neden imkan yok diyesi geliyor. CB nımız, "Bilim kurulu ne derse o" diye beyanatta bulunuyor ama Bilim kurulu sokağa çıkma yasağı önerince "Olmaz" diyor. Sağlık bakanının kendisininde inanmadığı söylemler ile vatandaşlara kendi inisiyatifleri ile karantinaya uymalarını rica ediyor.

Ekonomik şartlar gözönüne alınmadan da yapılacak bir sokağa çıkma yasağı bir çok insanımızı aç susuz, elektriksiz ve yakacaksız yaşama mahkum etmek olacaktır. Hükümet derhal yandaş müteahhitleri yardıma çağırmalı; nasıl ihalelerde yüz milyonlara varan hibelerde bulunuyorlarsa ülkenin sağlığı bakımından da ellerini ceplerine sokmalı. Yatırımları ve İstanbul kanalını bir sene ertelemeli.

Bu savaş para ile kazanılacaktır. Başka çaresi yok.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın