Bu Gün Tatil Değil, Bayramdır Beyler!...

Liseden değerli sınıf arkadaşım, Bugün tatil değil beyler,BAYRAMDIR Notunu düşmüş olarak Atatürk’ün bir resmini paylaşmış. Son senelerde dini ve milli bayramlar da insanımız acaba tatil kaç gün ilan edilecek diye bekler hale geldi. Elbette bu konuda Turizm sektörünün baskısı, Hükümetlerin de ekonomik mülahazaları tatili uzatıyor. Ancak Milli kültürümüz örseleniyor.

Ne mutlu ki bize, hem milli hem de dini bayramlarımız bulunmakta.. Dilerim birini salt şeker, diğerini de salt et bayramı yapmadan, sahillere kaçmadan; Büyükler, küçükler ziyaret edilir, yakınlar, akrabalar, eş dost komşular…

Geçmiş güzel günler acılar, mutluluklar yad edilir. İyi dileklerde bulunulur. İşte gerçek bayram böyle kutlanır.. Hepsinden önemlisi yüce bir ahlakı birlikte oluşturup yaşamış oluruz.

Milli Bayramlarımızı da milletçe kazanılmış zaferleri ve güzellikleri unutmamak adına ulusca halkça günün anlamı ile dolu törenler yapılmalı kahramanlar anılmalı.. Geçmişte yaşananlarda ders çıkartıp; Gelecek kuşaklara dünü iyi öğretip bu günü anlayacak ve yarınlara sağlam adımlarla yürüyecek şekilde hazırlamalıyız.

Son yıllarda, 15-20 yılda daha da artarak bayramlar anlamını yitiriyor. Genellikle salt tatil kimi kez de, dostlar alışverişte görsün şeklinde formalite merasimler. Oysa özel günler bayramlar toplumsal yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır.. İnsan böylece insani duygularını yaşamış olur. Şayet bu insani duyguları yaşamaya ihtiyaç kalmadı ise; üzerinde durup derin derin düşünmeliyiz.

Bayramları manasına uygun kutlama dileği ile;.  BAYRAMIMIZ KUTLU, GÜNLERİMİZ ÇOK GÜZEL OLSUN . BU GÜN TATİL DEĞİLBEYLER, BAYRAMDIR....

 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın