Bu Gün Basın Bayramı.

Bu gün Basın Bayramı... Gazetecilik mesleğine başlayışımın 45. yılında basın bayramını vicdan azabı içerisinde kutluyorum. Hatta kutlamıyor yas günü gibi geçiriyorum. Memlekette Gazetecilik öyle bir duruma getirildi ki inanın içler acısı. Ya yandaş olacaksın,ya da işsiz kalacaksın. Ya yandaş olacaksın, ya da ceza evini boylayacaksın. Düşünebiliyor musunuz 134 gazeteci ceza evinde...

On bine yakın gazeteci yandaş olmadığı için işsiz. Yerel basının durumu ise çok daha acı bir tablo sergiliyor. Büyük maddi imkansızlık içerisinde olan yerel basıncılar ne yazık ki 3-5 kuruşluk reklam alabilmek için şirketlerin kapısında saatlerce bekliyor. İki tane gazete satabilmek için belediye başkanının kapısında saatlerce nöbet tutuyorlar. Ey gidi eski günler eyyy... Bundan 20 sene önce basın bu durumda değildi. Bir saygınlığı vardı. Bir anımı anlatmadan geçemeyeceğim; Milliyet Gazetesi Samsun Büro Şefliğini yapıyorum. Muammer Güler de Samsun Valisi...

Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül şehrin göbeğinde ki genel evi yıkmış, yerine Site Camini yaptırmış. Genelev patronlarından Hamit Kaya ise yeni bir genelev açmak için olmadık tezgahlara baş vuruyor. Ve sonunda Petrol Ofisi (ki o zaman Samsun-Çarşamba girişinde) karşısında bir yer buluyor. İzinler için başvurulara başlıyor. Yaptığı yerin adı genelev değil. "Özel Amaçlı Sosyal Tesis." Tabi binalar tamamlandıktan sonra genelev olarak açılacak. Özel Amaçlı Sosyal Tesis olduğu ve Hamit Kaya'yı tanımadığı için Muammer Güler izin belgesini imzalıyor. Ve ben duyuyorum.

Derhal Valilik Özel Kalem Müdürlüğünü arayıp Vali Beyle görüşmek istiyorum. Özel Kalem Müdürü Semiha Hanım beni beklemeye almadan vali beyi tuşluyor "Vali Bey Milliyetten Ayhan bey sizinle görüşmek istiyor. Ama çok sinirli" diyor. Vali bey hemen telefonu alıyor "Buyurun Ayhan Bey bir sorun mu var?" diyor. Ben tüm hiddetimle "Siz Hamit Kaya'ya genelev açma iznini nasıl verirsiniz? Müsaitseniz makamınıza geliyorum" diyorum. Güler "Ayhan Bey siz zahmet etmeyin, ben çayınızı içmeye geliyorum" diyor. Valilik ile karşı karşıya olan büromuza Vali Beyin gelmesi 10 dakikayı bile bulmuyor.

Çaylarımızı içerken durumu anlatıyorum, bir süre sonra bahse konu yerin kentin göbeğinde kalacağını izah ediyorum ve Muammer Güler derhal verdiği izin belgesini iptal ediyor. İşte o zaman basının gücü buydu. Şimdimi? Siz benden daha iyi biliyorsunuz. Basın Bayramınız Kutlu Olsun.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın