Bir Liderin Doğuşu...

6 Aralık 1997 tarihi kendi iradesi dışında gelişse de Tayyip Erdoğan'ın kırılma noktasının yaşadığı günün gelişimi içinde; Refah Partisi İl Başkanlığı ve ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kendisine kitlesel destek sağlamıştı.  Bundan sonra başbakanlığa giden yolda kilometre taşları eksikti. Bunu tamamlamak için Siirt'te halka Türk milliyetçiliğinin öncü isimlerinden Ziya Gökalp'in şiirini okudu "Minareler süngü, kubbeler miğfer, Camiler kışlamız, müminler asker" dedi.
Erdoğan, TCK nın 312. maddesinden yargılandı. İsnat edilen suç; Halkı dil ve din farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmeksuçundan 4 ay hapis cezası aldı. (Yine kendisine kitlesel destek sağlanmıştı.)
Erdoğan için hapisane hayatı yeni projeler geliştirirken; eş zamanlı olarak Refah Partisi de sona ermişti. 16 Ocak 1998 anayasa mahkemesi RP için kapatma kararı verdi.  Erdoğan ve ekibi RP nin kapanışının günahının sorumlusu olmadı.Partiyi kapatanlara beddualar edilirken ASKİ'nin spor tesislerinde yapılan toplantı da "Partinin kapatılması hukuksuzdur, ama böyle devam edemezdik" İlk kez Erdoğanın isminin telaffuz edildiği bir toplantı idi.
Daha sonraki süreçte gelişmeler hiç de bekledikleri gibi olmadı. Refah yerine Fazilet Partisi kuruldu. Yine söz sahibi Necmettin Erbakan idi. Yenilikçi hareketi memnun edecek bu kez Anayasa mahkemesi Fazilet partisini kapattı. Yenilikçiler, Adalset ve Kalkınma Partisini kurdular. Erdoğan'ı Genel Başkanlığa seçtiler.
Bu kez yenilikçilere yeni bir şans sunan MHP Başkanı Bahçeli'nin 2002 Temmuz başında sürpriz birşekilde "3 Kasım da erken seçim" çağrısı yapmasıyla krizden çıkma mücadelesi veren koalisyon için şartlar müsait değildi. 
Seçime gidilirken yüksek seçim kurulu Tayyip Erdoğan'ın Milletvekilliği adaylığını kabul etmedi. (Ama illa ERdoğan'ın Milletvekili olması isteniyordu. Bu kez İmdada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal devreye sokuldu. Baykal demeçler verirken Erdoğan gelsin aday olsun diyordu.
Tezgah hazırlanmıştı; bir baktılar ki; Siirt'te bir miktar köylünün seçim sandığına gitmemesi bu ildek seçimlerin iptal edilmesine sebep olmuştu. (Nasıl Proje ama)
9 Mart 2003 de yapılan Siirt seçiminde Erdoğan Millet vekili seçilerek meclise girdi. O artık Başbakan idi. 
Tüm bu tesadüfi gelişmelerin yorumu okuyucuya aittir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın