Bir insan, insanlık olgusunu nasıl tamamlar

Sevgili okurlar, bir önceki köşe yazımda, çok okuyan bir toplum içerisinde "bir yabancı ülkede, bir yabancı olarak" gerçekleştirmiş olduğumu belirten bir paylaşım paylaşmıştım. 

O paylaşıma ek olarak bugün de bir toplumun insanlık olgusunun nasıl tamamlamış olduğunu, ülkedeki var olan siyasetin nasıl belirlediğini yazacağım.. Bu belirlemeyi belgelerle sizlere sunuyorum. 

1999 Almanya seçimleri öncesi koalisyonla iktidarda bulunan partim Alman Sosyal Demokrat Partisi, tekrar hükmet olduğumuzda, "yabancılara çok geniş haklar tanıyacağız" demişlerdi. Seçim sonrası yine bir koalisyon hükumeti kurulduğunda, yeni bir yabancılar yasası kabul etmişlerdi. Yeni kabul edilen yasa, eski yasadan çok daha fazla Avrupa Birliği dışından gelen yabancıların yaşamlarını zorlaştırıyordu. 

İşte bu olumsuzluklara karşı gelebilmek için ülkemizde bulunan 3201 sayılı yasayı gerekçe göstererek, "Hükümletin kabul etmediği" çifte vatandaşlık istediğimi yazılı olarak önerdiğim de "yolumu aydınlatabilmek için paylaştığım süreci", sizlerle paylaşacağım.

Sevgili okurlar, muhalefette bulunan Yeşiller Partisinin Belediye Meclis grup başkan vekiline giderek, "Ben Alman vatandaşı olmak istediğimde, Türk vatandaşlığından çıkmam istenmektedir. Türk vatandaşlığından çıkınca ülkemde bulunan 3201 sayılı yasa benim Türkiye'de emekli olmamı engellemektedir. Bu engellemeden dolayı büyük bir maddi kayba uğrayacağım" dediğimde, Belediye Meclisi başkan vekili, "Öneriniz de çok haklısınız. Bu konuyu Genel merkeze ileteceğim. Gelen cevabı da sizinle paylaşacağım." Demişti. Ertesi gün Genel merkeze göndermiş olduğu mektubun fotokopisini de, bana göndermişti. 

Aradan 5 gün gibi bir kısa zaman geçtiğinde gelen cevabi mektupta, "Önerim Eyalet Meclisi tarafından kabul edilmiştir. Yalnız bu karar Federe Meclis tarafından da kabul edilmesi gerekmektedir." Diye yazıyordu. 

Bir yabancının yapmış olduğu öneri, Eyalet Meclisinde 5 günde kabul görüyorsa, o toplumun insanlık olgusunu nasıl tamamlamış olduğunun bir göstergesidir.

Not: Gelecek köşe yazım, Federe Meclis süreci 
paylaşılacaktır.

BELGE: 5
Yeşller 90 Birliği
Belediye meclis grubu       16 – 02 – 2000
 Krefeld                                                                                  

Bay
Halil Uçar
47804 Krefeld

Konu: Çifte vatandaşlık.
 
 Siz ki çifte vatandaşlık hakkı almak üzere teklifte bulunuyor, bununla ilgili yasal düzenlemenin yapılmasını istiyorsunuz. Eğer çifte vatandaşlık olmazsa sizin Türkiye’deki SSK haklarınız elbette tehlikeye girer.
Bu konudan olmak üzere bu çifte vatandaşlık konusunu Eyalet parlamentosundaki yeşiller grubumuza ilettim.
Sizin teklifiniz gerek eyalet ve gerekse federal meclislerde görüşülecek, müzakere edilecek.
Ben size bu müzakerelerin sonuçlarını haberdar edeceğim.
Dostça selamlar.

İngrid Daniels
Belediye meclisi grup sözcüsü
                                                                        
BELGE: 6
Yeşiller 90 Birliği     21-02 -2000
Belediye meclis grubu                                                                        
Krefeld

Bay Halil Uçar
47804 Krefeld

Konu: Benim 16–02- 2000 tarihli Çifte Vatandaşlık yazım.

16–02–2000 tarihli çifte vatandaşlık konusunda araştırmalarım sonunda size yalınız şunu bildirebilirim ki Eyalet Parlamentosunda çifte vatandaşlık konusu görüşülmüş ve çifte vatandaşlık sağlam temellere oturtulup mutlaka bu hakkın korunması gerektiği kabul edilmiş ve konunun Federal Meclise taşınması kararlaştırılmış.
Bu açıkça ifade ediyor ki sizin Türkiye’deki emekli hakkınızı tehlikeye sokmamak için Türk Vatandaşlığınızı mutlaka korumanız gerekiyor.
Ümit ederim ki bu bilgiler size yardımcı olmaya devam edecektir.
Dostça selamlar.
İngrid Daniels
Belediye meclisi grup sözcüsü

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın