Bedelini Çok Ağır Öderiz...

Normalleşme süreci biraz hızlı başlamadı mı?
Size de sanki bir şeyler ters gidecekmiş gibi geliyor mu?
Mesela şehirler arası otobüslerde % 50 olan kapasite kısıtlamasının kaldırılması ve otobüslerin % 100 kapasite ile çalışmaya başlaması kafanızı karıştırmıyor mu? Hani sosyal mesafe nerede kaldı o zaman. 55 kişilik şehirler arası bir otobüete omuz omuza oturan 55 kişinin yolculuk yaptığını düşünebiliyormusunuz?
Şehirler arası otobüslerde belki yolculara bir şeyler ikram dilmesi pandeminin yayılmasına sebep olmaz anma 55 kişinin omuz omuza saatlerce aynı otobüs içerisinde aynı havayı soluyarak seyehat etmesi sanırım koronaya "Buyur yayıl" gibi bir ortam sağlar.
Kafeterya ve lokanta büyük bir heyecan ile geçtiğimiz cumartesi ve pazar gününü iş yerlerini ilaçlayarak, temizleyerek geçirdiler. Masalarını sosyal mesafeye göre ayarladılar. Mümkün olan her yere dezenfektan koydular. "Belki maskesiz gelen olur" düşüncesiyle maske temin ettiler. 
Yani alabildikleri , al denilen tüm tedbirleri aldılar.
Ancak 1 Haziran günü çok az müşteri gelince hayal kırıklığına uğradılar.
Neden?
Çünkü sigara içme mesafesi 9 metreye çıkartılmıştı. Türk Milleti, çayının kahvesinin yanında mutlaka bir sigara tüttürmek ister. Tamam içilmese iyi olur ama bu sıkıntılı günlerde kolay da bırakılmıyor.
Kafeye oturacaksın, çay kahve içeceksin, sigara içemeyeceksin. İşte bu Türk Milletine ters gelir. Gidip kafede, çay bahçesinde oturmaz.
İstediği her şeyi yasaklayanlar madem korona salgınında büyük rol oynuyor sigara satışını ve içimini de yasaklasın. 
Evet bir şeyler ters gidiyor bence.
Mesela 65 yaş üstündekiler dışarıda ki virüsten korunmak için mi, yoksa virüs yayarlar diye mi sokağa çıkartılmıyorlar? Devleti yönetenlerin içinde 65 yaş üzeri kaç kişi var? Peki onlar memleketi fıldır fıldır gezerken korona virüsü almıyor veya yaymıyorlar mı?
Yok eğer 65 yaş üstü olanları gözden çıkarttıysanız ona bir şey diyemem.
18 yaş altındaki gençler ve çocuklar sokağa çıkmayacak diyorsunuz, kreş ve ana okullarının açılmasına izin veriyorsunuz. 0-6 yaş arasında ki çocuğa virüs kapar diye sokağa çıkmak yasak, ama kreşe gitmek serbest. 
Size de ters gelmiyor mu?
Evet bir şeyler ters gidiyor. 
Bilim insanlarının yani bilim kurulunun yenien toplanıp alınan tedbirleri yeniden gözden geçirip, kararları birbiri ile uyumlu hale getirmesi gerekiyor bence.
Söylemedi demeyin.
Bu tedbirlerle ikinci dalga çok büyük gelir.
Çok ağır öderiz bedelini.
Lütfen şu tedbirleri bir daha gözden geçirelim.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın