Batıl İnançlar ve Hurafeler...

Hakikatin zıddı hurafedir. Hurafe, hakikatle hiçbir alakası olmayan, İsrail ve Yunan mistiklerinin uydurarak inancın arasına sonrada sokuşturularak cahil kesimi inancından, bilim ve ilmi çalışmalarından saptırmış skolastik bataklığa sürüklemiştir.

Bazı zaman ve mekanlar, Eşyalar, günler çoğunlukla uğurlu ve uğursuzluklar şeklinde toplumun bazı kesimlerine yerleştirilmiştir. Bunlardan bazıları, şeytan kulağına kurşun diyerek tahtaya vurmak, Kara kedi görmek uğursuzluk getirir.

- Çocuğun üstünden atlanırsa boyu kısa kalır.

- Islık çalma şeytan gelir.

- Dört yapraklı yonca şans getirir. .

- Baykuş damda öterse o evden cenaze çıkar.

- Eve at nalı asarsan şans getirir.

- Nazar boncuğu takarsan nazar değmez

- Yatırlara mum yakmak ve çapıt bağlamak gibi inanç ile ilgisi olmayan ve Müslümanı şirk tehlikesine sürükleyen olaylardan sakınmak lazım. İnsanlık tarihinde ve her tolumda ortaya çıkan batıl inanç ve hurafeler den toplum yakasını kurtaramamıştır.

Bunun temelinde yatan sebep; cehalet, alışkanlık, kolaycılık, görenek ve propagandadır. Çıkar hesaplarını ve kişisel menfaatleri de göz ardı etmemek gerek.

Şu anda kaçınılmaz bir gerçek şu ki; toplumun hangi kesiminden olursa olsun, yeterli kitap okumayan ve dini bilgisi olmayan aynı zamanda inanç boşluğu içinde bocalayan kişi hurafe ve batıl inançlara kapılmaktadır.

Yukarıda saydığım hurafe ve batıl inançlar aynı zaman da uygulayan Müslümanı; İhtiyaçlarını ve korunmasını Allah’tan başkasından isteyen ve medet umar duruma getirmektedir.

Hayırlı iftarlar…

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın