Batı Hayranlığı ve Taklitçiliği...

Batı ürettiği ürünlerin cazibesi ile Müslümanların hayranlığını kazanmıştır. Batı teknolojinin yanında daha fazla hayran bırakan ve taklit edilen ürettiği cicili bicili kadın ve erkek aksesuarı ve kılık kıyafet modası ile daha çok Müslümanların ilgisini çekmiş ve daha da fazla hayranlık uyandırmıştır. Hatta tek yönü ile bu kısmı taklit ederek çağdaş ve medeni olduklarını zannediyorlar.

Aaaa! İngiliz kumaşı, Fransız parfümü, Alman malı diyerek reklamlarını yaptığımız yetmezmiş gibi iç bünyemizde de ticari levhalardan tutunda, giydiğimiz tişörtlerdeki abuk İngilizce yazılara kadar hayranlık içindeyiz. Öyle ki, son zamanlarda Batının iş hayatındaki insanların ve devlet adamlarının dürüstlüğünü; onların sistemden kaynaklanan şartlarını dikkate almadan Müslümanlar ile mukayese eden ve göklere çıkaran Batı hayranları aşağılık kompleksine kapılıyorlar.

Elit takımı, kokteylini yudumlarken kendi ülkesine ne katacağını düşünmeden ; Avrupa da böylemi şekerim? Elin oğlu uzaya çıkmış. Gavur yapıyor be kuzum. Diye havasını atarken diğer yandan bomboş beyninin üstündeki saçlarının tıraşını JACK’E benzeterek medeni ve çağdaş olduğunu zannederken aslında Batı taklitçiliğini ortaya koyuyor. Batıya gösterilen bu özentilik sebebiyle hızla kendi Türk kimliğini terk ederek milletlerin tescil belgesi olan kültürümüzden uzaklaşmak dış ülkeler nazarında değerimizi kaybediyoruz.. Ne kadar saray da yapsak, bohem hayatı da yaşasak bize itibar göstermiyorlar ve ciddiye almıyorlar.

İnsanlarımız, gerçek değerlerini terk ederek batıya özendikçe batının gözünde biraz daha değersizleşmekte ve aynı zamanda daha da güçsüz duruma düşmekte. Gençlerimiz yaşam tarzlarını, giyimlerini, kuşamlarını taklit ederek tıpkı onlar gibi olmayı istiyorlar. Ama bilmedikleri ve görmedikleri bir şey var, bunu onlar istemiyorlar bizi kendilerine benzetmek istemelerinin tek sebebi kendi değerlerimizden uzaklaşmamızı istemeleridir.

Bizim bilhassa elit takımının Batı hayranlığı Hıristiyan din adamının dikkatini çekmiş olmalı ki; Hıristiyan genç kızlara “ Boynunuza HAÇ kolye takın, Müslüman kızlar size çok benzemeye başladı demesi, bizim için ne derece utanç verici bir dururm.

Evet Avrupa’da güzel gelişmeler olmuş, kamu düzeni yerinde, Devlet denetim sistemi oturmuş, halkın öz denetimi eğitim ile gelişmiş ve katı toplumsal kuralların sayesinde kendi insanına ve ülkesine yerleşmiş güzellikler olmasına rağmen, Batı da tüm insanlara eşit muamele yapıldığını, herkese eşit adalet dağıtıldığını söylemek pek doğru olmaz. Onlarda da güçlüler yasaları kendi lehlerine uygulatabiliyor veya değiştirtebiliyor.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın