''Başaranlar Başaramayacak''

Geçen hafta sonunda Mahkemenin Orkinos Çiftliklerinde yaptığı inceleme turuna katılmıştım. Ha yazdım, ha yazarım derken kısmet bu güneymiş.

Kafamdaki en büyük soru çevrecilerin "Başaranlar Başaramayacak" sloganıydı.

Kimdi bu Başaranlar?

Neyi Başaramayacaklardı?

Günlerce düşündüm durdum.

Meğerse Başaranlar namı diğer Başaran Balıkçılıkmış.

Peki neden sadece Başaranlar başaramayacaktı.

Hahhhh... işte onuda orkinos çiftliğine gittiğimizde anladım.

Başaranların Urla sınırları içerisinde kurdukları Orkinos Çiftliğinin yaklaşık 700 metre uzağında ÖZSU Balıkçılığa ait bir orkinos çiftliği var. Yine çok yakınında 5 ayrı şirkete ait çipura ve levrek tesisleri var. Ama nedense gerek Büyükşehir, gerek Urla, Gerekse Seferihisar Belediyesi sadece Başaran Balıkçılığa ait tesislerin denizi kirlettiğini iddia ediyorlardı. Çevrecilerde Protesto gösterilerinde "Başaranlar Başaramayacak" diye bas bas bağırıyorlardı.

Peki orkinos çiftliği kurmayı Özsu Balıkçılık başarıyordu da Başaran Balıkçılığın başarması neden engellenmek isteniyordu?

Çünkü her ikiside aynı bölgede 700 metre aralıklarla orkinos çiftliği kurmuşlardı. Özsu'nun başarması için kimse ses çıkartmıyordu ama Başaranlar'ın başarmaması için sözde çevreciler balıkçı motorlarıyla denize açılıyor, orkinos çiftliklerinin bulunduğu bölgeye gidyor ve avazları çıktığı kadar "Başaranlar Başaramayacak"" diye bağırıyorlardı.

İşin içinde mutlaka bir iş vardı?

Acaba birileri balık çiftliklerinden nemalanıyorlarmıydı?

Özsu neden kapsam dışındaydı da, Başaranlar kapsama alanı içindeydi?

Demekki Özsu Balıkçılık kapsam dışında kalmayı bazı yollardan başarmış ama Başaranlar kimseye avanta vermeyi başaramamışlardı.

Bakın beyler, ayıptır, günahtır, bu memlekete yazıktır.

Bir şeyi protesto ederken birilerinin çıkarları için değil memleketin çıkarları için yapın.Neyi protesto ettiğinizi iyice araştırın. Zira bu tür hataları tekrarlarsanız güvenilirliğiniz kalmaz, vatandaşsizin için falancanın borazanı der. 

Kimseye borazan olmayın.

Kimse üç kuruş avanta alsın diye çanak tutmayın.

Seviyorsanız Memleketi adam gibi sevin.

Neyi,ne için protesto ettiğinizi bilin....

Bakın yine yanıldınız, tuttuğunuz çanak kırıldı.

Ve BAŞARANLAR BAŞARDI...

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın