Balıkçı Barınağı Gerçeği...

       Değerli Okurlar Merhaba;
     Akarca’nın bir başka sorunu olan ve Akarca’lıları endişeye düşüren Akarca’ya yapılması planlanan balıkçı barınağı ile ilgili bu yazım. Her ne kadar barınağın olmasını isteyen bir taraf olsa da ben de olmaması tarafındayım. 
    13.04.2020  tarihinde İzmir Valiliğince Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Bakanlıkça onaylanan Akarca Balıkçı Barınağı projesi resmi olarak duyuruldu. Bunun üzerine bölge sakinleri hemen harekete geçerek yargı yoluna gittiler. Geçtiğimiz kış çevre site maliklerinin balıkçı barınağı ve arıtma tesisi ile ilgili bilgilendirme ve çözüm önerme toplantılarına bizzat ben de katıldım. Orada duyarlı insanların nasıl çırpındıklarını gözlerimle gördüm.
    Gelelim barınağın yapılması durumunda kaybedilecekler, olması öngörülen olumsuzluklar. Öncelikle barınağın yerinin doğru olmadığı görüşleri var. Bölge sakinleri barınağın Akarca’nın yoğun yerleşim bölgesi yerine şehir dışına yapılması gerektiğini savunuyorlar. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen fok yaşam alanının yapılacak olan barınağın proje sahası dahilinde olduğu da cabası. Barınak yat limanı olarak kullanılmayacak ancak büyük balıkçı teknelerinin barınaktan faydalanacağı bilinmekte. 
   Diğer taraftan balıkçılıkla yaşamını sürdüren kesimin de sorunları büyük. Teknelerini şu anda sit alanı içinde olduğu belirtilen alana bağlıyorlar ve bu alan en fazla 60 tekne alabiliyor. Talep çok ama yerimiz yok diyorlar. Barınağın yapılmasını en çok onlar istiyor gibi. Kendi açılarından haklı olsalar da, her ne kadar biz ekmek yediğimiz denize nankörlük edip kirletmeyiz aksine temizliyoruz deseler de (ki buna da inancım tam)  Akarca ve Sığacık körfezinin endüstriyel bir deniz haline getirileceği de ortada. Kimse bana denizin kirlenmeyeceği ve o bölgede oturanların huzurlarının kaçmayacağını söylemesin inanmam. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı dosyasındaki bilgilere göre karadaki kaplama alanının 117.683 metrekare, denizdeki alanın 59.352 metrekare, barınak için 30.355 metrekare ve anrojman için 27.930 metrekarelik alan kullanılacak. 
    Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yer seçimi konusunda kendilerine danışılmadığını ve endişelerinin olduğunu söylüyor.    Akarca’lıların tepkisine yürekten katılıyorum. Şu an duyarlı vatandaşların yargıda mücadeleleri sürüyor ve vekalet verdikleri imza sayısının artmasını istiyorlar. İktidar onayını verdiği projeden vazgeçsin demiyorum ama yerinden vazgeçmesini ısrarla tekrarlıyorum.
    Sevgi ve saygılarımla.
                                                                                       21.06.2020
                                                                                        Esin ESEN
 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın