Babalar Günü...

 

Batı kültüründen bize yansıyan bazı özel günler vardır. Bizim kültürümüzde ise; bu değerleri senede bir günlük anma değil, hayat boyu özelimiz olan Ana, baba, eş, akraba kişilere devamlı saygı ve sevgi içinde olmamız emrediliyor, Hatta SILA-İ RAHİM Ana Baba ve akrabalar ile devamlı sıcak ilişki içinde olmaktır ve “Vacip” dir. Yani Farza yakın bir ilişki.

SILA VE SILADAN SAYILAN DAVRANIŞLAR

1- Sıla-i rahim, akrabalarımız ile olan ilişkilerimizi canlı tutmak demektir. Bu vaciptir.

2- Fizikî olarak uzak yerlerde isek ve bizzat gidip görüşme imkânımız yoksa, farklı iletişim araçları kullanarak (artık iletişim çağındayız) onlara ulaşmamız halinde inşallah sıla-i rahim sevabını almış oluruz.

3- Onlara ulaşmak, varsa dertleriyle ilgilenmek, onlara iyilik yapmak bir yönüyle bizim imkânlarımızla da alâkalı bir husustur. İmkânımız yoksa, yollar güvenli değilse, hiç olmazsa iyi dileklerimizle ve duâlarımızla da onlarla birlikte olabiliriz. İmkânlar ölçüsünde bu da sıladan sayılır.

ANA BABA VE AKRABA İLİŞKİLERİ, öyle senede bir güne sığdırılacak ve protokola bağlanacak ilişki olamaz. Aşağıdaki hadisler ile de anlaşılacağı gibi inancımızın olaya yaklaşımı Batı yaklaşımından tamamen farklı olduğu anlaşılır.

" Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabasını görüp gözetsin" (Buharî, İlim, 37; Müslim, İmam, 74-77).

"Akrabalık, Arş'ta asılıdır. Der ki: "-Beni gözeteni Allah gözetsin; beni terk edeni Allah terk etsin" (Müslim, Birr ve Sıla, 17);

"Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse Cennete giremez" (Buhari, Edeb, 11);

Her ne kadar bu konuda yaklaşımımız Batı’dan farklı olmasına rağmen babalara fazladan yakın olmak, uzaktalar ise telefonla ilişki kurarak hayır dualarını almanın mükafatı hayır olarak hanemize yazılacaktır.

Babalar gününde Tüm babalara mutluluklar dilerim.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın