Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Arasına Girdiler...

Başta Atatürk olmak üzere Milli Mücadele de omuz omuza savaşan komutanlar arasında ihtilafları tezgahlayanlar; Savaş bitip, Cumhuriyetin kuruluş safhasında İstanbul'dan Ankara'ya üşüşen Cumhuriyetin nimetlerinden nemalanmak isteyen asalak bir zümre etkili olmuştur.

Atatürk millet itikatta ve amelde birlik olmasını sağlamak için alimlere kitaplar yazdırdığı dönemde bu mason asalaklar; Atatürk'ü din düşmanı yaparak, kendi halkından soğutmaya da çalışmışlardır.

Bir örnek olarak; Ordudan ayrılarak Ankara'ya gelen Ali Fuat Paşa'nın, Atatürk'ün Çankaya'daki akşam yemeğine gelmemesi Atatürk'ün çok canını sıkmıştı. Davetliler arasında Yakup Kadri ve Saffet Arıkan da vardı. Yakup Kadri, Atatürk'ün, Ali Fuat Paşa'nın Rauf Bey ve Kazım Karabekir Paşa'nın oyununa geldiğini ve onu alıp bulunamayacak bir yere götürdükleri zehabına kapıldığını ifade ediyordu.

Yakup Kadri sonraki günlerde olayın perde arkasını Ali Fuat Paşa dan öğrendi. Ali Fuat Paşa o akşam Atatürk ile Rauf Orbay'ı barıştırmak istediğinden İnönü'ye yakınlığı bilinen Saffet Arıkan'dan randevu almasını istemişti. Ancak Arıkan Atatürk'e bunu açmamış Paşa'nın misafiri olduğunu saklamış, Atatürk'ü tertibe düşürmüştü.

Bu çirkin oyunlardan bir tanesi idi. Refet Bele, her fırsatta İsmet Paşa'yı devamlı alaylı sözler ile aşağlamaya kalkar, hatta Refet Bele, Yakup Kadri'ye İnönü zaferinin gerçek kahramanının İsmet Paşa değil, Fethi Okyar olduğunu söyledi.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın