Atatürk ve Silah Arkadaşları...

Atatürk’de dahil olmak üzere Milli mücadelede omuz omuza savaşan komutanlar arasında ihtilaflar çıkartanların, Cumhuriyetin ilk yıllarında Anakara’ya üşüşen yeni sistemden nemalanmak isteyen asalak bir zümre tarafından olduğu itiraf ediliyor.

Eski İç İşleri Bakanı Sadettin Tantan, “Atatürk’ün bölünüp parçalanmaya karşı tavrı nedeni ile milletin itikatta ve amelde birleşmesi için alimlere kitaplar yazdırdığını, ancak Atatürk’e öfkeli olan Masonların Atatürk’ü din düşmanı yapmaya ve kendi halkından soğutmaya çalıştıklarını” söyledi. Anadolu halkı ile Atatürk’ü karşı karşıya getiren Masonlar; Kemalizm adı altında Seküler fikirlerini Atatürk markası ile pazarlama taktiğini Atatürk’ün ölümünden sonra İsmet İnönü eliyle daha da hız verdiler.

Söylenenler bir yana Atatürk’ün Milli Mücadeledeki yakın silah arkadaşları arasına birilerinin girdiği çok açık. Bir yandan halk ile Atatürk arasını açmaya çalışanlar diğer taraftan da Atatürk’ün sadık silah arkadaşlarının da arasına girme çabaları da zaman zaman tesirini göstermiştir. Bu konuda açıklamalardan biri de ünlü yazar, diplomat ve gazeteci Yakup Kasdri Karaosmanoğlun’dan geliyordu. Yakup Kadri’nin notları “Politika’da 45 Yıl” isimli kitabında yer alıyor. Kitap da Yakup Kadri, İsmet Paşa yanlısı basın Rauf Orbay ve arkadaşları aleyhinde etkili bir kampanya başlattı. Rauf Bey ve arkadaşları muhalif grup, Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı, hilafet ve saltanat yanlısı olarak itham edildi. Bu yayını yapan Yunus Nadi “kendi gazetelerimiz de var kuvvetimiz ile İsmet Paşayı savunarak, çoğu muhalefet safına geçmiş İstanbul basının hücumlarına karşı koymakta idik…” itirafında bulunmuştu.

Sonun da Rauf Bey ve arkadaşları ayrı bir parti kurdu. Parti 1925 de kapatıldı, 1926 da Karabekir, Rauf Orbay, Cebesoy’un isimleri Atatürk’e suikast davasına karıştırıldı. Yakup Kadri’ye göre hizipleşmenin nedeni Atatürk’ün silah arkadaşları ile birleşmesi ve yalnız İsmet Paşa’ya bağlanıp kalmaması idi.

İsmet Paşa, Cumhurbaşkanı seçilip,Milli şef ünvanı aldıktan sonra Atatürk’ün resimlerini pullardan ve paralardan çıkarttırdı. Kendi resimlerini koydurttu. Öte yandan Atatürk’ün yakın çevresindeki pek çok ismi tasfiye etti. Atattürk’ün kapattığı Mason localarını açtı, mallarını iade etti. Tek adam olabilmek için tüm ideolojik güç odaklarına taviz vererek iktidarını ayakta tutmak istedi.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın