Akarca'dan Denize Girmek...

Akarca'da oturan bir dostum "Biz Akarca sakinleri olarak yıllardır yüzde 10 kapasite ile çalışan Belediye Arıtma tesislerinin kapasitesinin yükseltilmesi için mücadele veriyoruz." diyor.Ve Devam ediyor; 
"Yaz mevsiminde gelen yazlıkçılardan dolayı Akarca'nın nüfusu neredeyse 4 katına çıkıyor. Ancak arıtma tesisi aynı kapasite ile çalışıyor.
Özellikle dere ağzı bulunan İstur Sitesi yanındaki otele gittiğiniz de pis bir kokunun her geçen gün daha da arttığına şahit olacaksınız. Tabi koku ile birlikte denize pompalanan atığında arttığı aşikardır.
Arıtılması tam anlamıyla yapılamayan bu kanalizasyon sularının 160 metre ileriye deşarz edilmesi de sorunu çözmemektedir. Zira hepinizin bildiği gibi sürekli olarak lodos esmektedir. Ve akıntı karadan açık denize değil, deninden karaya doğrudur. Bu da Akarca Sahilinde ki suyun koli basili oranını yükseltmektedir. 
Zaten son bir haftada 2 çocuğumuzun kaldırıldığı Nejat Hepkon Devlet Hastanesinde koli basili teşhisi konması bunun en açık örneğidir.
Özetle bir koli basili salgınının çıkması an meselesidir.
Bu konuya Büyükşehir Belediyesi Kanalizasyon İşleri yetkililerinin verilen yüze yakın dilekçeyi göz önüne alarak derhal arıtma tesislerinin kapasitesini artırma yoluna gitmesi şarttır.
Konu sadece Büyükşehir Belediyesinin değil aynı zamanda Şehircilik ve Çevre Bakanlığı ile Turizm ve Kültür Bakanlığını da ilgilendirmektedir. 
Akarca sahilinde büyük bir çevre kirliliği vardır. Şehircilik ve Çevre Bakanlığı çevrenin katledilmesine derhal el koymalıdır. Denizi temizlenmeyecek kadar kirlenmeden kurtarması lazımdır.
Kültür veTurizm Bakanlığının vakit kaymeden konuya müdahil olması gerekmektedir.
Akarca'da pansiyonculuk denizde koli basili oranının yüksek çıkması ve her gün artan pis koku yüzünden bitmek üzeredir. 
Oteller dersen, zaten sayılı sayıda oteller müşterisizlikten kapanmak üzeredir.
Öyle ise Büyükşehir Belediyesinin, Kültür ve Turizm Bakanlığının ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının derhal masaya oturmaları ve Akarca'yı kurtarmak için gerekli olan atık su arıtma tesislerinin kapasitesini projeyi hayata geçirmelidir."
Yoksa Akarca sakinleri bu üç kurumun yetkililerini asla affetmeyecektir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın