Aile ve Evlilik...

Bir milleti yaşatan, bir toplumu ayakta tutan ve devletin küçültülmüş modeli sayılabilecek en önemli kurum aile müessesesidir.

Aile müessesesinin geçirdiği evrelere bakıldığında toplumun İslam’dan evvel her konuda olduğu gibi aile hayatında da çürümeler meydana gelmiştir. Kız çocuklarını gereksiz gören babalar diri diri toprağa gömerek yok ediyorlardı. Günümüzde Batı’da yaygın hale gelmiş olan resmi evlilik yerine taraflar hiçbir sorumluluk yüklenmeden evlilik dışı yaşam tarzı ve gayri resmi ilişkiler aileleri ve toplumu parçalamıştır. Resmi aile yapısı oluşmadığından meydana gelen çocukların kimin çocuğu olduğunu tespit etmek bile imkansız haline gelmiştir. İşte Batı’nu çürüme karnesi: Avrupa Birliği (AB) istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, AB'de evli olmadan dünyaya getirilen çocukların oranı son 20 yılda katlanarak, yüzde 35'i aştı. Listede ilk sırayı yüzde 64.1'lik oranla İzlanda aldı.

Aile olabilmek demek sağlam bir birey sağlam bir toplum demektir. Çocuğun yaşamında en güçlü etkiye sahip kişiler ailelerdir. Çocuklarda okul öncesinde eğitim ailede başlar. Bir çok bilgiyi, beceriyi aile içinde anne,baba veya diğer bireyler tarafından öğrenirler.

En olgun mü’min, ahlakı en güzel olan ve ailesine karşı en çok lütufkar davranandır. (Hadis-i şerif meali)

Atatürk’ün ailenin önemi ile ilgili sözü: deyişi ile Medeniyetin esası, ilerlemenin ve kuvvetin temeli, aile hayatındadır. Bu hayatta yozlaşma, muhakkak sosyal, ekonomik ve siyasi bozulmaya neden olur. Aileyi oluşturan kadın ve erkeklerin doğal haklarına sahip olmaları, aile vazifelerini yerine getirebilme gücünde olmaları lazımdır. ( 1924 )

(Atatürkçülük, Atatürk'ün GörüşveDirektifleri,S.327,MEGS B,GenelkurmayBaşkanl ığınca hazırlanmıştır)

Aile hayatının güzelliği gibi hiç bir şey yoktur...."Oscar Wilde"

Aile hayatı öğrendiğimiz, davranışlarımızı referans aldığımız temeldir. İnsanlığı ve yaşamayı ondan tanırız. Çağımızda aile yapısının bozulması, hayatı öğreten aile tipinden uzaklaşılması ve ailenin dahi oluşmaması insanoğlunun yok edici yaşam tarzından ve kendini yok etmesinden kaynaklanıyor. Bu gün ABD de vs Batu da evlilik dışı yaşam tarzını eleştirenleri şiddetle kınıyorlar. Bize gelince; TV kanalları, diziler, Reklamlar ile enjekte edilen bu ahlaksızlık fırtınası çağdaşlık adına bazı kadın dernekleri ile sokağa dökülüyor. .

Milli Eğitim ve İç İşleri bakanlığı, savcılar, ailenin çürütülmesiyle devletin temelini sarsacak bu gibi kasıtlı manipülasyonları görmezden geliyorlar. Bu tavırları ile sık sık Milli-Yerli vurgulamalarında samimi olmadıklarını ortaya koyuyor.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın