ABD ve Rusya Tezgahı...

 Washington kaynakları, bu politika değişikliğinin Trump'tan kaynaklandığı ve savunma ile dış politika bürokrasisine rağmen alındığı görüşünde. Trump yönetimine yakın bazı isimler ise bu kararın IŞİD'le mücadele ve Suriye stratejisine uygun olduğunu savunuyor. Trump kendi askerini riske etmeden hem IŞİD ve hem de Suriye stratejisi uygulamak üzere Türkiye ile anlaşmış görüntüsü altında IŞİD,SURİYE ve TÜRKİYE’yi de ilave ederek üçlü strateji uygulamak düşüncesinde olabilir.

Graham daha sonra Fox televizyonunda katıldığı canlı yayında, Başkan'ın IŞİD'in yenilgiye uğratıldığı yönündeki açıklamalarının doğru olmadığını belirterek, Türkiye'nin Suriye'ye girmesi halinde Kongre ile ilişkilerinin bozulacağını aktardı. ABD İŞİD yükünü Türkiye’nin omuzlarına yüklemesinden ve Türkiye’nin de bunu kabullenmesinden sonra kongreye karşı prestijini korumaya çalışmış olabilir..

Rusya için ise; önemli olan, Türkiye’nin o tehdidi ortaya koyacak askeri başarıyı göstermesiydi. Çünkü Rusya’nın nihai hedefi, bölgede Kürtler ile Suriye’nin anlaşmasını sağlamaktı.

YPG, ABD’ye “Bana kazık atarsan ben de seni yüzüstü bırakır, Rusya’ya yanaşırım” diyor. YPG kendi zaviyesinden gerekli güvenlik önlemlerini alıyor.

Rus Ordusu da YPG ile ortak devriye atıyor. Bu ne anlama geliyor peki? ,

Suriye ordusu birlikleri, 'Türk saldırısına karşı koymak' üzere kuzeye hareket etmeye başladı” ifadelerini kullandı. AFP haberi, "Türkiye hücumu ile yüzleşmek üzere Suriyeli askerler kuzeye sevk edildiği" ifade edildi.

Çeşitli kaynakların karmaşık beyanlarını aktarmaya çalıştığım kadarıyla Ortadoğu ve Suriye sorunu, YPG nin Suriye ile anlaşması, IŞİD’ İn tekrar sahneye sürülmesi Türkiye’nin başını çok ağrıtacağı bir tuzak olarak mı tezgahlanıyor; şu an itibariyle bulanık bir durum. Edindiğim bilgiler ışığında ABD nin Suriye’den askerlerini çekme amacının hayra alamet olmadığı noktasındadır.

Neticede. ABD nin asker çekmedeki muhtemel stratejisinin amacı şöyle olabilir: ..

Türkiye'nin Suriye ile arası ciddi derecede açık, Suriye Rusya'nın müttefiki ve Rusya ile Türkiye'nin arası iyi görünümlü. Türkiye'nin Suriye'ye karşı her hareketi Rusya'yı rahatsız eder. Türkiye'nin hedefinde Suriyenin 4-5 tane sınıra yakın şehri var. Bu karmaşık denkleme göre; Ya Türkiye Rusya'nın isteği üzere operasyondan vazgeçip Suriye ile diyalog kuracak veya Rusya'ya rağmen operasyona devam edecek. İşte bu noktada ABD, Suriye'den çekilmiş gibi yaparak; Türkiye'yi Rusya ile baş başa bıraktı. ABD nin beklentisi; Türkiye Rusya'ya rağmen Suriye ile diyaloğa girmeyip operasyona devam ederse köşeye sıkışacak, Suriye ile çatışacak ve Rusya ile de arası açılmış olacak.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın