6-7 Eylül Olayları...

 Yahudi hem kazıklar hem de kazıklandım diye bağırır. Ermeni tehcirini kim ne sebeple yaptı ise; 6-7 Eylül olayını da aynı gerekçe ile ve aynı grup tarafından yapıldığı aşikar.Yalnız burada bu kez hedef Rum azınlık. Önce tehciri ele aldıktan sonra onun bağlamında 6-7 Eylül olaylarına geçmek istiyorum.

Tehcir'i Sabetayist Yahudi İttihatçılar Osmanlı kimliği ile yaptılar. Çünkü Yahudilerin hazırlıkları Osmanlı toprağı Anadolu’da tek hakim etnik unsur olmaktı. Hatta o tarihlerde İzmir’de Rumların evlerni tespit ederek tehcir projesi hazırlamışlardı. Yunan İzmir’i işgal edince umutları o zaman suya düşmüştü.

Lozan’dan sonra mübadeleyi organize eden hakim zihniyet 2.5 milyon Rum mübadeleye tabi tutulup; yerine Selanik ve diğer Balkan şehirlerinden getirilen 500 bin Sabetayist Yahudi yerleştirildi. Hristiyan oldukları için Konya Karamanda yerleşik Türkler de mübadeleden nasibini alarak Yunanistan’a gönderildiler. Yunanistan’a gidenlere Yunanlılar TÜRK dölü diyerek baskı kurdular. Karamanlı Türkler de Avrupa’nın çeşitli ülkelerine dağılıp kayboldular.

Türk ordusu İzmir’e girdiğinde kaçan Rum ve Ermenilerin oturduğu Şimdiki Alsancak O zamanki Punto semtini; Tekrar hak iddia edip geri gelmesinler diye Sabetaycılar yaktılar.

Cumhuriyet kurulduktan sonra İstanbul ve İzmir’de ticarette etkin bir miktar Rum teba kalmıştı. İzmir’li ve İstanbul’lu Sabetaycılar İthalat ve İhracatta Rumların rekabetçi durumundan da rahatsızlardı. Hatta bir ara Rumlar Hristiyan kendileri Müslüman olduklarından Gayri Müslimlerden ‘Varlık Vergisi’ tahsiline; ödeyemeyenleri çalışma alanlarına gönderilmesini sağlamışlardı.

Ama işin ucunu bırakmadılar. En sonunda Atatürk’ün Selanik’te ki doğduğu evin bahçesine bomba atıp Yunanlıların yaptığı yaygarası ile İstanbul ve İzmir de ne kadar Rum iş yeri ve ikametgahı varsa yağmalandı ve tahrip edildi. Sonradan polis raporlarından anlaşıldığına göre Rumların evleri ve iş yerleri bomba patlamadan bir gün öncesinden soba boyası ile işaretlenmiş. Hatırlıyorum İzmir Kemeraltı’ndaki Rum lara ait kuyumcu dükkanları en çok yağmaya uğrayan mekanlardı.

Sonuç olarak 6-7 Eylül olaylarından sonra Rumlar Yunanistan’a göç ettiler. Bu sayede Sabetaycı vatandaşlar Türkiye’de tek etnik grup olarak kalmayı başardılar.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın