26 Ağustos Tarihleri...

Sultan Alparslan önderliğinde 26 Ağustos 1071’de Türk’lere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi'nin 949.yıl dönümü ve Atatürk önderliğinde Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922’de başlatılan büyük taarruzun 98.yıl dönümü kutlu olsun. Bu değerli ve Türk milleti için anlamlı günleri Milli heyecan ile anmak ve bu heyecanı genç nesillere aktarmak konusunu ihmal etmemek Türk kimliğini muhafaza etmek adına çok önem arz etmektedir.
Taarruz hazırlığı ve 26 Ağustos Başkomutanın ağzından;
“20/21 Ağustos 1922 gecesi 1’inci ve 2’nci Ordu Komutanlarını da Cephe Karargâhına çağırdım. Genelkurmay Başkanı ile Cephe Komutanını da yanımda bulundurarak, taarruzun nasıl yapılacağını harita üzerinde kısa bir savaş oyunu şeklinde açıkladıktan sonra, Cephe Komutanı’na o gün vermiş olduğum emri tekrarladım.
Komutanlar harekete geçtiler. Taarruzumuz, strateji ve aynı zamanda bir taktik baskın halinde yürütülecekti. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de kuvvetlerin yığınak ve hazırlıklarının gizli kalmasına önem vermek gerekiyordu.
Bu sebeple bütün yürüyüşler gece yapılacak, birlikler gündüzleri köylerde ve ağaçlıklar altında dinleneceklerdi. Taarruz bölgesinde, yolların düzeltilmesi v.b. çalışmalarla düşmanın dikkatini çekmemek için diğer bazı bölgelerde de benzeri yanıltıcı hareketlerde bulunulacaktı.
24 Ağustos 1922’de karargâhımızı Akşehir’den, taarruz cephesi gerisindeki Şuhut kasabasına getirttik, 25 Ağustos 1922 sabahı da Şuhut’tan savaşı idare ettiğimiz Kocatepe’nin güneybatısındaki çadırlı ordugâha naklettik. 26 Ağustos sabahı Kocatepe’de hazır bulunuyorduk. Sabah saat 5.30’da topçu ateşimizle taarruz başladı.” 
Sakarya'da 22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'u başlattı.
9 Eylül 1922 de Tüek Ordusu Belkahve’ye kadar geldi. İngilizlerin ricası ile fazla zayiata sebep olmamak üzere Türk Ordusu İzmir’e girmedi. Yalnızca bir suvari müfrezesi İzmir’ girdi ve Konak’da Vilayet konağındaki Yunan bayrağını indirerek Türk bayrağı çekildi. Atatürk geceyi Kemalpaşa ilçesinde geçirdi. İngiliz ve Yunan gemileri Yunan askerlerini ve Rumları Kordon boyundan tekneler ile tahliye ettikten sonra Ordumuz İzmir’e girdi.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın