Yolları ve Plajı Temizlediler...

Yaz sezonunun başlamasıyla özellikle sahillerde ve sahillerde ki sitelerde plaj ve yol temizliği etkinlikleri başladı.

Setur ve İstur Siteleri de Abderalılar Derneği ve Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğünün elemanlarıyla bir etkinlik düzenleyerek önce sitelerine giden yolları, sonra da plajlarını temizlediler. 

İstur Sitesi Başkanı Cevdet Savran "Çevreye, dostlara, arkadaşlara ve site sakinlerine çevre temizliği ile ilgili hem bir faaliyette bulunalım, hem de çevremizi temizleyelim istedik. Belediye mensupları ile birlikte faaliyete geçtik. Belediyenin de katılımıyla güzel bir etkinlik olacağına inanıyorum."dedi.

"Arıtma ile ilgili bir şey söyleyecekmisiniz" sorumuzu ise İstur Sitesi Başkanı Cevdet Savran şöyle yanıtladı;

"Arıtma sitemizin olduğu kadar, Seferihisar'ın da çok önemli bir sorunu. Arıtmanın, özellikle yaz dönemlerinde nüfusun yoğunluğu nedeniyle kapasitesi yetersiz kalıyor. Kapasitenin artması lazım. Deşarzın denizde değilde karada olması gerekiyor. Ağaçlandırılmış bir bölge olması gerekiyor. Tam biyolojik arıtma yapması gerekiyor. Dolayısıyla bu çevre sakinlerini özellikle Seferihisar'ı üzüyor. Yaz dönemlerinde bazı sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların yaşanmaması için buna kısa sürede çözüm bulunması gerekiyor."

Setur Sitesi Başkanı Cafer Öz ise "Çevreye duyarlı insanları bir araya getirdik. Bizim bu tür etkinlikleri yapan bir grubumuz daha var. Abderalılar Gurubu. Teos'un en eski yerleşimcilerinden. Ayrıca Setur ve İstur siteleri olarak da hem Akrca yolunu temizleyeceğiz, buraya atılan maske ve diğer çöpleri Belediye ile birlikte toplayacağız.  İnşallah insanlara örnek olur., Bu etkinliği devam ettireceğiz" dedi.

"Az önce Abderalılarla ilgili bir hikaye anlattınız. Kameralarımıza da anlatırmısınız?" sorumuz üzerine Setur Sitesi Başkanı Cafer Öz "Abderalılar Teosun en eski yerleşimcileridir.  Bu bölgeye Milaatan Önce gelmişler. Nüktedan insanlar. Çok sevilen insanlar. Bir eşeğin gölgesini satma hikayesi vardır. Bu Abderalıların hikyesidir. Yabancılar bunu hikaye şekline getirmiştir. Abderalı eşeğini birine satmış. Daha sonra alan vatandaşın eşeğin gölgesinde yattığını görmüş. Vatandaşın yanına gidip eşeğin gölgesinden kalk, ben sana eşeği sattım, gölgesini satmadım demiş. Gölgesi için ayrı bir para alacağım diye nüktedan bir konuşma yapmış. Eşeğin gölgesini de adama satmış. Daha sonra bu insanlar Trakya bölgesine göç etmiş ama oraya uyum sağlayamadıkları için dönüp gelmişler. Abderalılar olarak bu geleneği devam ettirmişler" dedi.

Belediye Ekiplerinin dağıttığı çöp poşetlerini alan site sakinleri, Abderalılar ve Belediye Temizlik İşçileri siteden Akarca yoluna giden asfaltın çevresindeki çöpleri toplamaya başladılar.

Temizlik etkinliğine katılanlar topluca kameralarımıza poz verdiler.

Temizlik Etkinliğine 65 yaş üstü site sakinlerinin de katıldığı gözlendi.

Abderalılar Derneği Üyesi Gül Altuna'da temizlik etkinliğine katılarak çöp topladı.

Temizlik Etkinliğine katılanlar yol boyu atılan maske ve çöpleritopladırlar.

Haberi Sosyal Medya'da Paylaş!

Ekmeksiz SİT Alanı Değil mi?

Sevil Ege'den Ekmeksiz'e "İşletmeci" Önerisi...

0 Yorum

Habere Yorum Yazın