vatandasimiz-borclanarak-gecimini-sagliyor
Siyaset

Vatandaşımız borçlanarak geçimini sağlıyor

Barış ve Eşitlik Partisi (BEP) Genel Başkanı Hüseyin Alpay, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.500 liraya yaklaştığını belirterek, siyasi iktidarın ekonomik tedbirleri emekçilerin lehinde ivedilikle alması gerektiğini söyledi. Alpay “Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılamak için borçlanarak geçimlerini sürdürmek zorunda kalmışlardır.” dedi.

BEP Genel Başkanı Hüseyin Alpay, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 2.431 lira, yoksulluk sınırını ise 7.918 lira olarak açıkladığını hatırlatarak, “Belirlenen açlık sınırı, Corona virüs salgını nedeniyle Mayıs ayında yaklaşık 3 milyon kişiye İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılan 1666 TL’lik ortalama net ödemenin de çok üzerinde yer almıştır.” ifadelerini kullandı.

Barış ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Alpay açıklamasında şu görüşleri savundu:

“Vatandaşımız borçlanarak geçimini sağlıyor”

“Covid-19 döneminde çoğu küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin üretime ara vermesi veya kapanması işçilerin işsiz kalmasına, ücretsiz izne çıkarılmasına ya da kısa süreli çalışmalarına yol açmıştır. Bu mağduriyetleri yaşayan yurttaşlarımız, ihtiyaçlarını karşılamak için borçlanarak geçimlerini sürdürmek zorunda kalmışlardır.

Asgari ücretli ve bordrolu çalışanlar başta olmak üzere, emeklilerin durumu alarm vermektedir. Küçük ve orta ölçekli esnafların birçoğu kepenk indirmiş, işyerlerini kapatmışlardır.

Öte yandan çiftçinin mahsulü tarlada para etmiyor, üreticiler, bankaların yüksek faizlerine adeta teslim oluyor. Sistem yurttaşı borçlandırarak bankaların insafına bırakmaktadır. Acil yapılması gereken işlerin başında bütün gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi vatandaşlarımıza ihtiyaçları için faizsiz ve karşılıksız yardımların yapılması gerekmektedir.”

BEP Genel Başkanı açıklamasında ayrıca, alınan mevcut ekonomik önlemlerin yetersiz kaldığını belirterek, “yurttaşların lehine olacak yeni ekonomik tedbirlerin alınması” çağrısında bulundu.

Haberi Sosyal Medya'da Paylaş!

İzmirli avukattan Tunç Soyer hakkında suç duyurusu

Kani Beko; "AKP Zulmü Durmuyor"...

0 Yorum

Habere Yorum Yazın