Bakalım Kaç Gün Açık Kalacak? Ekmeksiz Plajının Kapısı Açıldı.

Her yıl sezon başlangıcında kapanan ve halkın aşırı tepkisi nedeniyle açılan Ekmeksiz Plajı yaklaşık 25 gün kapalı kaldıktan sonra bu gün (26.06.2020) kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişilerce açıldı. Bayrak Medya Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Ayhan Köksal'ın telefonla konuştuğu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Kapıyı kimin açtığını veya açtırdığını bilmiyorum. Ekmeksiz ile ilgili Yetki Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğümüzdedir." dedi.

Yaklaşık 25 gündür Ekmeksiz Plajının tek girişi olan demir kapıya Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğü tarafından kalın bir zincir ve büyük bir asma kilit takılarak kapı vatandaşların plaja giremeyeceği şekilde kilitlenmişti. Bunun üzerine Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin,  İYİ Parti Seferihisar İlçe Başkanı Şadiye Aşçıoğlu, Saadet Partisi Seferihisar İlçe Başkanı Ramazan Çakır, Anavatan Partisi Seferihisar İlçe Başkanı Recep Çiftdal, Barış ve Eşitlik Partisi, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tungay Şimşekkan, Gazettege İmtiyaz Sahibi ve Seferihisar Kent Konseyi Gençlik Meclisi İkinci Başkanı Cemrecan Tutar, Seferihisar Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevil Ege, Üretici Kadınlar Derneği Başkanı Asude Aşkın, Seferihisar Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Uğur Alparslan, Başkan Yardımcısı Adnan Çetin, Seferihisar Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mahmut Karadaş, Romen Kültür Derneği Başkanı Hikmet Ersoy ve Bayrak Medya Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Ayhan Köksal "Ekmeksiz İçin Bir İmza da sen at" kampanyasını başlatmak için Seferihisar Kaymakamlığına bir dilekçe verdiler. Ancak Seferihisar Kaymakamlığı pandemitedbirleri nedeniyle imza kampanyasının ileri bir tarihte yapılmasına karar verdi.

Ekmek Plajı giriş kapısının açılmasından kısa bir süre sonra kapıyı açık gören vatandaşlar plaja adeta hücum ettiler. Ayhan Köksal'ın görüştüğü vatandaşlar sivil bir araba ile 2 kişinin plajdaki kişilerin yanına tek tek giderek "Biz polisiz. Birileri kilidi kırıp kapıyı açmış. Bu günlüğüne size bir şey demiyoruz. Yarın gelirseniz ceza yazacağız' dediklerini belirterek "Gelen kişiler kimlik beyan edemedi. Kilidi birileri kırmış. Yarın tekrar plaja gelirseniz size ceza yazacağız. Plaja kesinlikle gelmeyeceksiniz diyerek adeta bizi tehdit ettiler. Bu kişilerin bulunarak hem vatandaşı tehdit etmek, hem de kendilerine polis süsü vermekten haklarında dava açılmasını istiyoruz" dediler. Seferihisar Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Ekmeksiz Plajı ve bahse konu alanın güvenliğinin Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğü güvenlik birimince sağlandığını ve polis ekiplerinin böyle bir müdahalede bulunmadıklarını söylediler. Bunun üzerine Bayrak Medya Yönetimn Kurulu Onursal Başkanı Ayhan Köksal tekrar demir kapının yanına çıkarak yukarıdaki resmi çekti ve kapıda ki kilit ve zincirin kırılmadığını, kilidin anahtar ile açılarak, zincirin kapı kanadına tekrar kilit ile asıldığını görüntüledi.

Köksal kapının açılmasından sonra bir video kaydı yaptı. Ayhan Köksal Video kaydında şunları söyledi;

"Meşhur demirkapıda ki zincir açıldı. Kapı açıldı. Sadece şu anda üzerinden geçtiğimiz, kum yığını var, araçların girişini zorlaştıran. Birde sanki her an kapatılacakmış gibi tabela var. Tabelada diyor ki ;'Giriş Yasaktır. Bu alan 1. derecede Arkeolojik, Doğal SİT ve Tabiat Parkı Statüsünde koruma alanıdır. SİT Kurulları Kararı gereği kullanıma kapatılmıştır. İzinsiz girişlerde 2863,2872, 2873 sayılı kanunlar kapsamında yasal işlem uygulanacaktır. Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğü' yazısı var. Karşı tarafa geldiğimizde de burada kapının zincirinin anahtarla açıldığın ve kapının diğer kanadının üzerine kilit ile asılsığını görüyoruz. Kapının geçici olarak mı, yoksa sezon boyuna açık kalması şartıyla mı açıldığı konusunda şu anda bir bilgiyeerişemedik. Burada şimdi tek bir engel kaldı. Görüyorsunuz arkamda Seferihisar Belediye Başkanlığının Bakanlık emriyle dökmüş olduğu kum var.  Bu kum vatandaşın arabasıyla geçmesinde zorluk yaratıyor. Sabahın erken saatlerinde plaja çok sayıda vatandaşın geldiğide aldığımız haberler arasında. Evet şimdi Ekmeksiz Plajına gideceğiz"

"Gördüğünüz gibi Ekmeksiz Plajı araçlarla dolu. Aşağı doğru geldiğimizde de vatandaş adeta bayram ediyor. Gördüğünüz gibi Ekmeksiz plajı Seferihisarlılar ve Seferihisar'a gelen misafirlerimiz tarafından doldurulmuş vaziyette. Gördüğünüz gibi Ekmeksiz plajı verdiğimiz mücadele sonunda bir günlüğüne de olsa açıldı. Baktığımızda ilginç bir şey daha var. Bir kaç gün önce yayınlamıştık. Denizde dubalar vardı. Ancak şimdi dubalarında kaldırıldığını görüyoruz. Vatandaşlar hem piknik yapıyor, hem denize giriyor. Dubaların da kaldırılması zaferin işareti. Ekmeksiz plajımız halkın hizmetine açılmış vaziyette. Vatandaşlarımız Ekmeksiz'de rahat rahat denize de giriyor, pikniğinide yapıyor. Bu yol açılmaz diyorlardı, biz açtırdık. Şimdi de bu yol kapanmaz diyoruz. Bu yol kapanmayacak."

Ayhan Köksal Ekmeksiz Plajına gelen Turan Özcan ile sohbet etti. Turan Özcan "Söylenecek çok şey var. Bizde kendi çapımızda mücadele etmeye çalıştık. Burası 30 yıldır halk plajı olarak biliniyor. Ekmeksiz halk plajı. Buralara villalar, evler, tesisler yapılınca burayı berbat ettiler. Sonrada burası orman bölgesi, SİT alanı diyerek halka kapatıyorlar. Burada yangın çıkar falan gibi hikayelerle insanları buradan uzaklaştırıyorlar. Mesla şu karşıyı çekersen orada iskele yapmışlar. Biz bir yere bir taş koysak hemen hop derler. Bir sürü cezası var ama burada otel iskele yapmış. Diğer tarafta da ormanlık alana kum serpmişler, plaj gibi yapmışlar. Kimsenin ses çıkarttığı yok nedense." dedi.

Ekmeksiz plajına misafir olarak gelen Nesrin Sağlam ise "Ekmeksiz plajına bir arkadaşımızın vasıtasıyla geldik. Çok da beğendik. Daha önce bir kaç kere geldik kapalıydı. Çok güzel bir koy burası. Gönül isterdiki şu tesisler ve otelin yaptığı iskele olmasın. Halka açık olsun. İnşaat yapılmasın. Doğal haliyle kalsın. Halka çok küçük bir yer kalmış. Bunada şükür deyip kıymet bilmek lazım. Seferihisarlılar buralara sahip çıksınlar. Burada çok güzel bir doğal ortam var." dedi.

Son sözümüz;

"Seferihisarlılar Ekmeksizinize sahip çıkın..."

Haberi Sosyal Medya'da Paylaş!

Ekmeksiz SİT Alanı Değil mi?

Sevil Ege'den Ekmeksiz'e "İşletmeci" Önerisi...

0 Yorum

Habere Yorum Yazın