Korkunç İddia...

Bayrak Medya Haber sitesinde az önce korkunç bir iddia Ülke gündemine düştü.

Seferihisar'ın renkli simalarından, gözünü budaktan esirgemeyen Cumhur Eriş Seferihisar Kent Konseyi Toplantısında yaptığı konuşmada bir gerçeği daha gözler önüne serdi.

Eriş'in videosunu defalarca izledim. En ufak noktasına kadar gelebilecek bir felaketi anlatmış. "Gelin tedbir alalım" demiş.

Evet Efemçukurunda Kanadalı madencilik firması olan Eldorado Gold Corporation‘ın Türkiye’de ki uzantısı olan  Tüprag Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’nin siyanürle altın aradığını bilmeyenimiz yok.

Hatta bu altın işinden çok sayıda kişininde nemalandığı söylentiler arasında.

Şimdi 18 Ağustos'a gidelim. Tırazlar Mahallesinde havanın en rüzgarlı olduğu bir günde beşayrı yerde birden ve eş zamanlı olarak orman yangınları başlıyor.Yangın söndürme helikopterleri yangına müdahale ediyor ama her nedense Türk Hava Kurumunun 5 tonluk yangın söndürme uçakları havalanmıyor. 

Belediye başkanları bölgelerinde "Bir ağaç bir ağaçtır" diyerek birer itfaiyeci misali ormanlarımızı kurtarmaya çalışırken Orman Bakanımız Pakdemirli bindiği helikopterle orman yangınını havadan izliyor. Umarım Belediye başkanlarının ormanları kurtarmak için kendilerini nasıl parçaladıklarını da bu seyrü sefer sırasında görmüştür.

Vatandaşın sosyal medyada kıyamet koparmasına karşılık THK uçaklarına bakanlıkça müdahale emri verilmiyor. Ve hatta uçakların motorlarının olmadığı açıklaması geliyor.

Ve Tırazlı'dan başlayan yangın sistematik bir şekilde Efemçukuru'na kadat geliyor. Her ne hikmetse altın arama şirketinin yeni arama bölgesi olarak müracaat ettiği ormanlık alana yayılıyor.

Hiçkimsede olmayan videoları ve Efemçukuru'n da yangının neden ve nasıl yayıldığını yayınladık.

Biz de dahil olmak üzere hiç birimiz cesaret edipte "Burayı altın arama şirketiyaktı" diyemedik.

Ama Seferihisar'ın gözünü budaktan esirgemeyen adamı Cumhur Eriş çıktı "Bu ormanları Altın arama şirketi yaktı, asıl felaket geride. Siyanürün içme suyuna karışması halinde toplu ölümler başlayacak" dedi.

Bakın Cumhur Eriş ne diyor konuşmasın da;

"Trazlı'dan başlayıp Efemçukuru'na kadar gelen orman yangını kesinlikle profesyonelce ve bilinçli olarak çıkartılmışbir yangındır. Ormanın beş ayrı yerinde aynı anda beş ayrı yangının başlaması çok büyük ve profestonelce yapılmış bir kundaklamadır. Yani yangın başlasın rüzgar gerisini halleder türünden bir kundaklama değil. Bir komplo teorisi neden ağaçların bilerek yakılması,neden Altın arama için ikinci talepte bulunmuş. Talepte Beynel'den başlıyor, Güzelbahçe'de bitiyor. Büyük bir alan içerisinde. Şirket burayı alırım , keserim diye uğraşacağından nasıl olsa benim zihniyetiyle yakarım olur biter, nasılolsa benimdir diye... Komplo teorilerinden bir tanesi bu. Ama o altın arama olayını sonlandırmazsak bizi o bölgede daha kötü şeyler bekliyor. Bu yaşadığımız yangın devede kulak kalacak. Esas bunu şöyle hayal edin. Barajımıza siyanürün bulaştığını hayal edin. Hem de çok büyük miktarda değil,çok küçük miktarda olmasının bile felaket denecek boyutları var. Allah göstermesin böyle bir şey yaşamayalım. Yani toplu ölümlere kadar sonyçları var. Bu ne demek, millet buraya nasıl koşa koşa geliyorsa, koşa koşa da gider.. Her kes gider burdan. Yanipeş peşe Allah göstermesin 8-10 tane ölüm olsun  toplu ölümler başladı diye her kes kaçar... Bu yangına geldiğimizde o çukurun derhal yeniden dikilmesi gerekiyor. Hakikaten o kampanya çok önemli. O kampanyada ne yaparız, ne ederiz bilmek lazım. Birileri kalkıp beyanda bulunuyor, bir metrekaresini bile imara açmayacağız diyor. Bu yanlış. Zaten yasa gereği yangın yerlerini imara açamazsın. Bu tür çamlık yerler yandığında yasa gereği zaten imara açamazsın." 

Evet olay aynen böyledir.

Etkilisinin yetkilisinin derhal orman yangını hakkında soruşturma başlatması ve olayı en ince detayına kadar araştırması gerekir.

Neden mi?

"Biz toluca siyanürlü su içip ölmek istemiyoruz da ondan"

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

1 Yorum

  • bayrak-medya-yorumlar

    Sunay Kandemir , 15 Eylül 2019

    Tekçi sistemle emperyalin BOP plani tıkır tıkır masallah. Kah PKK liya yaktirilir, kah yandaşa kestirilir, kah memleketinde tek agac kesemeyen Kanadaliya peşkeş çekilir... Ülke bu yolla da bölünür..

Köşe Yazısına Yorum Yazın