Kıymetli Maden Çıkartma Hakkı Kamuya ait Olmalıdır.

Maden Yasası Değiştirilerek Kıymetli Maden Çıkartma Hakkı Kamuya ait Olmalıdır.

Maden yasası ile yabancıların ülkemizin milli yer altı servetlerini talan etmelerine müsade ediliyor,bu doygun durdurulmalıdır.

Hatırlayalım! PKK İzmir yangınlarını da üstlenmişti geçen senelerde. Üstelik bu yangınlar tamda Kanadalı şirketin dokuz yıldır talan ettiği Efemçukuru Altın madeni için kapasite artırım talebine verilen izinlerin iptali davasında kararlaştırılan mahkeme keşif ve bilirkişi incelemesi öncesinde çıkmıştı.

Israrla gündeme taşımaya çalışmamıza rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet kör ve sağır bir tutum sergiledi bu konuda.Üstelik çevre örgütleri ve medya da bu iddialara karşı sessiz kalmayı yeğliyor nedense!

Kanada bize ambargo uyguluyor ama kimse Kanada’ya bir yanıt vermek istemiyor. Maden yasası ilke ülke soyuluyor kimse ses çıkartmıyor.

İşin tuhafı aynı şirkete Kaz Dağları faaliyeti için karşı duran sivil insiyatiflerde sessiz!Tunç Soyer’e açık çağrı yaptık.Şeffaf Belediyecilik iddiasında ki Başkan da bu konuda da üç maymun tavrına devam ediyor!

PKK bu işlerde kullanılan hain,şeref yoksunu bir örgüt.Ermenistan’ın da arkasında olması muhtemel bu Hatay yangınında ama birde İzmir’de ki gibi bir hukuki durumda mevcut. Velhasıl tesadüftür denilemeyecek ölçekte olaylar ve iddialar ortada...

Yetkililer sessiz!

Ne sebep olursa olsun Maden Yasası değiştirilmeli ve milli kaynaklarda ki talan durdurulmalı!

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın