Encümen-i Danış, Kapalı Kutu...

Encümen-i Daniş AKP iktidarına kadar yaptığı toplantılarda hazırladıkları raporu Cumhurbaşkanlığına verirlerdi. Bu raporlara en çok değer veren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer idi. Her nedense Gül ve Erdoğan zamanında hazırladıkları raporlardan AKP Hükümetine vermeyi lüzum görmemişlerdir.

Bu encümenin kökü Osmanlı dönemine dayanır. Türkiye de Siyasetin ve yönetimin seküler ideolojisini belirleyerek hükümetlere yön vermek isterler. Aksi yönde bir uygulama ile karşılaşırlarsa 28 Şubat tarzında müdahalelerde bulunurlar. Hatta Encümen için 28 Şubat’ın mimarı deniliyor.

Encümenin kaynağı olan ‘Hür ve kabul edilmiş Masonlar yüksek locasını’ Atatürk 1934 yılında kapatmıştı. Vefatından sonra derhal açılarak uyku dönemini sona erdirmişlerdi. Cumhuriyet döneminde Encümen-i Daniş klüp üyeleri rahat çalışma imkanını elde etmişler bilhassa Ergenekon terör örgütü davasında her nedense büyük bir paniğe kapıldılar. Organizenin merkezi ortaya çıkacak diye uykuları kaçtı. Oldukça esrarengiz bir yapıya sahip Encümeni teşkil eden kişilerin Ergenekon’un üst düzeyi ile sıkı irtibatları olduğu biliniyordu.

Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın Encümenin üyelerinin çok titizlikle seçildiğini söylemesi encümeni teşkil eden üyelerini seçen bir merkez olduğunu açıklamış oluyor. Yapılan titiz toplantılar, devletin zirvesinde görev almış Bürokratlar, siyasetçiler, emekli askerler, bürokratlar ve akademisyenler bir arada toplantı yapıyorlar. İçlerinde; İsmail Hakkı Karadayı. Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Necip Torumtay gibi emekli Genel Kurmay Başkanları da bulunuyor.

Encümen-i Daniş siyasi partileri de dizayn etme konusunda çalışmaları olmuştur. Balyoz darbe planında adı Başbakan yardımcısı olarak geçen Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman “ Biz aslında ANAP ile DYP yi birleştirme için iki sene evvelden Hüsamettin Cindoruk’un da dahil olduğu bir çalışma yaptık. Cindoruk genç bir isim yerine kendisi Başkan olunca hangi sebebden bu birleşmeyi başaramadı bilemiyoruz. Süheyl Batum’u DP nin başına getiremeyince; ANAP-DYP birleşmesinin peşini bıraktık” diyor.

Encümen-İ Daniş Başkanı Karaduman, 2002 yılında “ Bu gün artık askeri müdahalelerin müspet sonuç vermeyeceği tecrübe ile görülmüştür. Orada askerler de vardır. Başkan da benim. Bu fikri bizler savunuyoruz. Asker arkadaşlar da hiç itiraz etmiyorlar doğru diyorlar.”

ENCÜMEN-İ Daniş’in hükümetler konusunda yeni formülü askeri darbe değil, Masaya oturup Hükümet ile pazarlık edip olmasını istedikleri hususları kabul ettirmek olduğu anlaşılıyor.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın