Aldanmışlık...

Aldatanın oyunu, sonradan çıkar oyunu misali Yap işlet devret modelini; köpruyü yapacaklar, 20-25  yıl işletecekler sonra da devlete devredecekler şeklinde biliyorduk Şartnamede Geçiş tahhüdünün bulunduğunu bilmiyorduk. Bilenler de, eleştirmelerine rağmen  bu derece uçuk tahhüt altına girildiğini zannetmiyordu.
 Halkımızın çoğunluğu ise; sonucun kendi cebine dokunacağının fakında olmadan; "Adamlar Çalışıyor" alkışı tutuyorlardı.
Bu yatırımlar yapılırken yandaş basın halkın aldatılışına yardım ediyordu. 
 İhlas Haberin ifadelerini örnek olarak gösterebiliriz. Yapılanlar ile Türkiye'nin çağ atladığından bahsediyordu. 
"Yap-işlet-devret ile ülke hızla kalkındı. Devletin cebinden ilk etapta para çıkmadan yapılan YİD projeleri ile Türkiye çağ atladı. Belki de hiç yapılamayacak altyapı projeleri bitirildi. Her sene zaman, yakıt ve çevre gibi alanlarda milyarlarca liralık kazanım elde ediliyor. İlerleyen süreçte projelerin kullanımı arttıkça hazine garantileri azalacak." devamla algı oluşturmaya devam ediyor.
Toplum nasıl  zannettirildi?
"Mesela 2017 yılında işletmeye açılan Avrasya Tüneli ile sadece geçtiğimiz yıl zamandan 870 milyon lira, yakıttan 295 milyon lira, emisyondan 31 milyon lira olmak üzere, toplam 1 milyar 196 milyon lira tasarruf edilmiş. Avrasya Tüneli geçiş ücretleri, sözleşme kapsamında yılda iki defa güncellenerek uygulanıyor. Bu da idarenin kontrolünde yapılıyor. 2020'nin başındaki güncelleme formülüne göre yapılan hesaplarda 23,30 lira olarak uygulanan geçiş ücreti, 36,40 liraya çıkmıştı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi birçok dev proje de YİD ile hayata geçirilerek hem yolları kısalttı hem de zamandan tasarruf edilmesini sağladı"
Kazın ayağı öyle değil.
Haydar Akar'ın Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli ile ilgili garanti araç OSMANGAZİ MİLYARLAR YUTUYOR
geçiş ücretleriyle ilgili sorularını yanıtlayan bakanlık cevabında, 2017 başta olmak üzere diğer ödemelerle ilgili detayları paylaştı.
Buna göre; araç başına garanti geçiş ücreti 35 dolar, dönem kuru ile 141 lira olan Osmangazi Köprüsü'nde devletin istediği indirim gereği geçiş yapan araçlardan 68 lira ücret alındı. Devlet her araç başına aradaki yaklaşık 70 liralık farkı ve günlük 40 bin araç geçiş rakamına ulaşılamadığı için, geçmeyen araç başına 141 lira ücreti işletmeci firmaya ödedi. Osmangazi Köprüsü'nün 2017 yılı maliyeti KDV ile birlikte 1 milyar 742 milyon lira oldu. Hazine, işletmeci firmaya KDV hariç toplam 1 milyar 613 milyon lira ödedi. 
242 projenin tamamı dolar. Araç başı verilen garanti dolar üzerinden. Dolar kuru attıkca ödenecek Türk lirası da artıyor. İkincisi tahhüt edilen araç geçiş adedi geri kaldığından geçmeyen araçlar adedince dolar bazında para firmalara ödeniyor. 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde de 2018 yılı rakamları bir iyiye gidiş örneği göstermedi. 2017 yılında garanti araç geçiş sayısının sadece 3'te 1'ine ulaşılan köprüde 2018 yılının ilk 9 ayında sadece 23 milyon 656 bin araç geçişi sağlandı. Garanti edilen 9 aylık araç geçiş sayısı ise 36 milyon 450 bindi. 9 aylık bu dönem için ödenecek olan rakam 166 milyon lira. AKP hükümetinin 3 büyük yap-işlet-devret projesi arasında Hazine'ye en az yük getiren proje Avrasya Tüneli oldu. Yıllık araç garanti sayısı 22 milyon 945 bin olan tüneli 2017 yılında 14 milyon 152 bin araç kullandı. Hazine 2017 yılında Avrasya Tüneli'ndeki garanti araç geçiş ücret farkı için 123 milyon 718 bin lira ödeme yaptı.
 3 proje için sadece bir yılda fark olarak hazineden 2 milyar 125 milyon lira ödediklerini açıkladılar

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın