'Terk Etmeyin, Sahiplenin'

Seferihiar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Fevziye Özkan sokaklarda çok sayıda sahipsiz hayvanın bulunduğunu belirterek "Mesela bir aile birkedi sahipleniyor.Kedi hastalanınca hiç düşünmeden bu kediyi sokağa atıyor. Hasta olmadığı halde terk edilen hayvan sayısıda oldukça yüksek. Biz bu hayvanların tamamına sahip çıkamıyoruz. Özellikle kedi gurubunda hasta kedileri barınakta tedavi edebiliyoruz." dedi.

Seferihisar Köpek Bakım Evine SEHAYDER gönüllüleri ile haftada ikikez gittiklerini belirten SEHAYDER Başkanı Fevziye Özkan "Bazı kişiler sahiplenip bir süre besledileri hayvanlarını bir süre sonra Belediye Hayvan Barınağının kapısına bırakıp kaçıyorlar. Buranın dıştan görünüşü çok güzel ama ne yazık ki personel yetersizliği başta olmak üzere bazı sorunlarımız var. Bu sorunları Belediyemizle koordineli çalışarak gidermeye çalışıyoruz" dedi.

SEHAYDER Başkanı Fevziye Özkan hayvan severlerin mama ve ilaç yardımlarını da beklediklerinibelirterek "Derneğimize gelir etmek amacıyla Derneğimiz üyelerinden Olcay Kahraman ve Belgin Tuna arkadaşlarımızın organizatörlüğünde her ay olduğu gibi 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü 12.00-18.00 saatleri Sığacık arasında Sığacık Marina'da bir mezat düzenliyoruz. Mezatın tüm geliri sokak hayvanlarımıza harcanacak. Tüm hayvan severleri ve ilgilenen her kesi mezatımıza bekliyoruz" dedi.

SEHAYDER Başkanı Fevziye Özkan çocukların hayvanlarla içiçe yaşamalarının sosyal yaşantılarında çok büyük etkisi olduğunu belirterek "Barınağımızda sahiplenmeyi bekleyen köpeklerimiz var.Bunları hiç bir ücret talepetmeden sahiplendiriyoruz. Hayvanlarla aynı ortamda büyüyen çocukların sosyal yönden daha büyük bir gelişme gösterdiği inkar edilemez bir gerçektir"dedi.

Kısırlaştırmanın önemini de değinen SEHAYDER Başkanı Fevziye Özkan ""Tüm sorunların halledilebilmesi için eşzamanlı olarak ülke genelinde bir kısırlaştırma operasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu birDevlet Politikası olarak uygulanırsa bu sorununun üstesinden gelebiliriz. Kısırlaştırılması ihmal edilmiş bir köpek bir batında 8-10 yavru yapıyor. Akabinde 6 sonra tekrar doğum yapıyor ve durum önlenemez bir hal almaya başlıyor. Belediyelerin bu konuda çok ciddi adımlar atması gerekmektedir. Yoksa elli bin hayvanlık barınak da yapsalar bu sorunun önüne geçemezler" dedi.

SEHAYDER Başkanı Özkan "Çoksayıda gönüllümüz var ama şu anda aklıma gelenler, 1-Deniz Karadeniz,, Neslihan Songur,, Hatice Değirmenci, Sevil Değirmenci, Deniz Yalçıner, İnci Tüfekçi, Olcay Kahraman, Zafer Kıraç, Kıvılcım Çağlar, Ayşe Bilmez, Burcu Fenik,  Lidya Öztürkmen.." dedi.

Videoyu Sosyal Medya'da Paylaş!