Amaçları Vatandaşın Bütçesine Katkıda Bulunmak.

Amaçlarının vatandaşın bütçesine katkıda bulunmak olduğunu belirten Belgin Tuna "Bir buçuk yıl önce Seferihisar'a yerleştim. Buraya geldikten sonra mezat çalışmamız oldu. Seferihisar Kent Konseyi binasında ve Sığacık Marinada mezat düzenliyoruz. Vatandaşlar kullanmadıkları malzemelerini getirerek bu mezatlarda satıyorlar. Yaklaşık altı aydır düzenli olarak mezat düzenliyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarından büyük destekler alıyoruz. En azından binalarını hiç bir ücret almadan mezatlarımıza tahsis ediyorlar. . Ben İstanbul'dayken de mezatlar düzenliyordum. Ancak Seferihisar'a yerleştikten sonra Sosyal Farkındalık  Projesi kapsamında bu mezatları düzenlemeye başladık. Mezatımız çok ilgi gördü. Aslında görüşme yaptığım bir çok kişi burada kimse kimsenin eşyasını satın almaz, burası küçük yerdir dediler. Fakat ben denemeye değer buldum. Sonra Olcay Hanımla paylaştım ve biz bu yola girdik. İlk mezatımızı Sığacık Marina'da yaptık. Gerçekten çok başarılı oldu,insanlar büyük ilgi gösterdiler. Çünkü hepimizin evinde kullanmadığımız, dolapları bekleyen bir sürü eşyamız var.. Yani elektronik eşyadan aklınıza gelebilecek her türlü atıl eşyayı getirip orada satma imkanları var.  Mezatı açık artırma sistemiyle yapıyoruz. Getirdiğiniz eşyalara bir fiyat biçiyoruz. O Fiyat üzerinden satışa çıkartılarak fiyat artıyor ve en yüksek fiyata satılıyor. Hem satanlar aldıkları para ile aile bütçelerine katkıda bulunuyor,hem de alan kalitelibir malı ucuza almış oluyor" dedi.

İzmir Halk Eğitim Merkezinde öğretmenlik yaptığını belirten Olcay Kahraman ise "11 senedir Seferihisarda yaşıyorum. Sosyal Farkındalık Projesi kapsamında Belgin Tuna ile birlikte mezat yapmaya başladık. İlk mezatımızı 7 ay önce Çağdaş Yaşamı Detekleme Derneği ve SEHAYDER adına ilk mezatımızı düzenledik. Daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneğinden bir teklif geldi.Bu teklifi değerlendirdik. ADD yapılacak mezatın geliri ile üniversitede okuyan çocuklarımıza destek olacaklarını belirttiler. Bizde Kent Konseyi Başkanımız Ekrem Beyden bize yer tahsis etmesini rica ettik. Sağolsun yardımcı oldu.Yer bulmak pek kolay olmuyor.Geçen ay Kent Konseyinde yaptık. Ağustos ayının 27 sinde de yine kent konseyinde mezat yapacağız."  dedi.

Kent Konseyi Başkanı Ekrem Gün ise "Kadın arkadaşlarımız bize böyle bir teklifle geldiklerinde önce bir araştırdık. Sonradan yaptıklarının ne kadar güzel bir şey olduğunu anladık. Burada mezat yapmalarına izin verdik. İnsanların evlerinde kullanmadıkları eşyalarını bu meatta yeniden kullanıma kazandırmaları,hem de ihtiyacı olan insanlara uygun bir şekilde yeniden kazandırmaları, Sivil Toplum Kuruluşlarına destek sağlamaları gerçekten güzel bir olay.Her zaman kendilerine gereken desteği vermeye hazırız" dedi.

 

V

Videoyu Sosyal Medya'da Paylaş!